Tahliye edilen tutsak: Büyük bedel verdik, hala da veriyoruz

Türk devletinin cezaevlerinde 30 yıl boyunca tutsak edildikten sonra İzmir Aliağa Şakran 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edilen Yusuf Aydın, “Büyük bir bedel verdik. Hala da veriyoruz” dedi.

Yusuf Aydın, İzmir'in Bayraklı ilçesinde 1993 yılında gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı. Dönemin askeri mahkemesine çıkarılan Aydın’a müebbet hapis cezası verilmişti.

Aydın cezaevine konulduğunda 32 yaşındaydı. Tutsaklığı boyunca Buca, Aydın, Bolu ve Buca Kırıklar cezaevlerinde kaldı.

En son sevk edildiği Şakran T Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edilen Aydın, aile ve yakınlarının yanı sıra Ege Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EGE-TUHAYDER) yöneticileri tarafından cezaevi önünde karşılandı.

Daha sonra Bayraklı ilçesinin Yamanlar mahallesindeki evine geçen Aydın, bura da kitlesel bir şekilde karşılandı. Aydın için havaya barışın simgesi olan güvercinler uçuruldu.

Aydın, karşılama sırasında yaptığı kısa konuşmada "Büyük bir bedel verdik. Hala da veriyoruz. Tahliye olduğum için heyecanlıyım, ancak geride bıraktığım arkadaşlarım için üzgünüm. Yıllarca birlikte mücadele verdiğim arkadaşlarımı geride bırakmanın üzüntüsünü yaşıyorum. Duygularımı dile getirmem güç. Ne söylesem eksik kalır" dedi.