Tülay Hatimoğulları: Halkçı belediyecilik anlayışını geciktirmeden hayata geçirmeliyiz

DEM Parti Eş Genel Başkanlarının Kurban Bayramı dolayısıyla belediyelere ziyaretleri sürüyor. Bugün Sêrt ve Mêrdîn’de gerçekleştirilen ziyaretlerde "halkçı belediyecilik" vurgusu öne çıktı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları'nın Kurban Bayramı dolayısıyla belediye ziyaretleri iki koldan devam ediyor. Bakırhan Sêrt'te, Tülay Hatimoğulları ise Mêrdîn’deki belediyeleri ziyaret etti.

Tuncer Bakırhan ve beraberindekiler ilkin Sêrt Belediyesi'ni ziyaret etti. Ziyarette konuşan Bakırhan, Sêrt’in 31 Mart'ta “gaspçı sisteme" büyük bir cevap verdiğini belirterek, "Beraber çalışıp, birliğimizi güçlendirebilirsek kimse irademize el süremez. 31 Mayıs’ta iktidar partisi ikinci parti haline geldi ve kaybetti. Çünkü bize düşmanlık yaptılar. Türkiye’yi hep birlikte daha demokratik bir ülke haline getireceğiz. Gaspçı anlayışı buradan göndereceğiz, tabela partisi haline getireceğiz” diye konuştu.

Kürt siyasi hareketinden yönetime gelen partilerle halka açılan belediyenin kapılarının gasplar sonrası tekrar kapatıldığını söyleyen Bakırhan, “Borçsuz belediyeyi borçlandırdılar. Borçsuz hizmet eden, tüm halkları kapsayan adil bir yönetimin yerine kayyum atadılar, hırsızlık yaptılar. Bundan sonra gasp yapan kayyumcu anlayışa geçit vermeyeceğiz. Sêrt halkının iradesi buradadır. Halkımız onları seçmiştir. Halkın iradesine saygı duymayacaksınız sandığı niye kuruyorsunuz? Colemêrg’in iradesini tanımayacaksan niye sandık kuruyorsun? De ki, ‘Seçim yapıyoruz, Kürtler hariç.’ Biz de bunu bilelim” şeklinde tepki gösterdi.

MISIRC BELEDİYESİ ZİYARET EDİLDİ

Bakırhan ve beraberindekiler daha sonra Misirc (Kurtalan) Belediyesi’ni ziyaret etti. Misirc Belediye Eşbaşkanları Sadiye Aktin ve Mehmet Ali Rıza tarafından karşılanan Bakırhan, herkesin bayramını kutlayarak, şöyle konuştu: “Daha iyi bayramlarda, özgür, güzel günlerde yaşayacağız. Bu karanlık günler bir gün dağılacak. Sêrt zaten mücadeleci bir kent. 31 Mart’ta bu karanlık günlere iyi bir cevap verdi. Bu kararlı duruşumuzla güzel günlerde güzel bayramlar göreceğiz.” 

Ziyaret Belde Belediyesi’ne geçen Bakırhan ve beraberindekiler, Belediye Eşbaşkanları Berfin Evren ve Enes Cengiz tarafından karşılandı. Halkla selamlaşan Bakırhan, bayramın demokrasiye vesile olmasını diledi. Ziyaret Beldesi'nin İslam âlemi için önemli bir merkez olduğuna işaret eden Bakırhan, “Colemêrg’de halkımız direniyor. En sağından en soluna bütün partiler, sivil toplum örgütleri kayyuma ‘hayır’ dedi. Bu çok önemli. Bir taraftan hizmet üretecek, bir taraftan da halkın anti-demokratik uygulamalara karşı tepkisini ortaya çıkaracak çalışma içinde olmamız gerekiyor” dedi.

Bakırhan ve beraberindekiler, Veysel Karani Türbesi’ni ziyaret ettikten sonra esnaf ziyareti gerçekleştirerek halka bayramlaştı. Halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan heyet, daha sonra Sêrt’teki bayram programını sonlandırdı.

TÜLAY HATİMOĞULLARI MÊRDÎN'DE 

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve beraberindekiler ise, Mêrdîn’de belediyeleri ziyaret etti. Hatimoğulları'nın ilk durağı Şemrex (Mazıdağı) Belediyesi oldu. Hatimoğulları ve beraberindekiler, kendilerini karşılayan Belediye Eşbaşkanları Kudret Uçuk ve Hamdin Demir ile partililerle bayramlaştı. 

Hatimoğulları, Colemêrg Belediyesi’nin gasp edilmesine işaret ederek, "Kayyum siyasetinin neler kaybettirdiğini bizler yaşayarak öğrendik. Kayyumla yönetilmeye çalışılan ya da seçilmişin yerine atanmışın yönetmeye çalıştığı yerlerde kentlerde nasıl bir tahribat yaratıldığını yaşayarak ve görerek öğrendik. Bizlere düşen görev kayyum siyasetini boşa çıkarmak için her türlü mücadeleyi hayata geçirmektir" dedi. 

Halka hizmete dayalı çalışmalara öncelik verilmesi gerektiğini kaydeden Hatimoğulları, "Bizler şikayet merci değil, çözüm merciyiz. Halkçı belediyecilik anlayışını geciktirmeden hayata geçirmeliyiz. Seçim propagandası sırasında yönetme şeklimiz olan demokratik halkçı belediye anlayışını hayata geçirmeliyiz. Bu anlamda her yerde halk toplantıları gerçekleştirmeli ve bu toplantıları gerçekleştirirken hiçbir kesimi ayırmadan onları o toplantıya davet etmeliyiz. Devamında da toplantılarda hayata geçirilmek istenen çalışmalar konusunda da süre talep ederek halka bunu açıklamalı ve çalışmalarımıza başlamalıyız" dedi.

Hatimoğulları ve beraberindekiler, daha sonra sırasıyla Dêrik, Qoser (Kızıltepe), Nisêbîn (Nusaybin) ve Artuklu belediyelerini ziyaret etti.