'Yeni anayasa tartışmalarının iktidara can simidi olmasına izin vermeyeceğiz'

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, yeni anayasa tartışmalarının iktidar can simidi olmasına izin vermeyeceklerini söyleyerek “Demokratik bir anayasadan bahsedeceksek başta basın özgürlüğü olmalıdır” dedi.

DEM PARTİ İL EŞBAŞKANLARI TOPLANTISI

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Ankara’da partisinin il eşbaşkanları toplantısı öncesinde gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. 

ŞIRNEX’TE KAZANAN DEM PARTİ’DİR

31 Mart yerel seçimleri açık hilelere karşı Şirnex ve Wan'daki direnişleri selamlayan Tülay Hatimoğulları, seçmenlerin otoriterleşmeye karşı duruşuna vurgu yaptı. 

Eş Genel Başkan, “Şırnak’ta 10 bine yakın asker ve polisi gelip oy kullandığı bir yerde 2 bin küsur bir oyla bizler bu seçimleri tırnak içinde kaybetmişiz gibi gözüksek de bu seçimin kazananı DEM Parti’dir" dedi. 

Wan'daki irade gaspına karşı tarihi direnişi de hatırlatan Tülay Hatimoğulları, "Sizler bizlere bir kez daha şunu göstermiş oldunuz; halkın örgütlü gücüyle bizler bu anlayışı geri püskürtebileceğimizi bir kez daha hatırlamış ve göstermiş olduk" şeklinde konuştu.

16 Mayıs’ta görülecek Kobanê kumpas davasına da dikkat çeken Tülay Hatimoğulları, “Bu dava, düşüncenin ve ifade özgürlüğünün ortadan kaldıran en önemli örneklerden biri olarak Türkiye tarihinde siyasete kara harflerle yazılmış olacak bir örnektir” diye belirterek, tutsak olan tüm arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi. 

SEÇİMLERDE KÜRT HALKININ KATKISI ÇOK BÜYÜK OLDU

Seçim sonuçlarını değerlendiren Tülay Hatimoğulları, “Türkiye genelinde ortaya çıkan bu haritada DEM Parti seçmenimizin, Kürt halkının katkısı Kurdistan’da olduğu kadar batıda da çok büyük olmuştur. Bu süreçte bizler bu katkıyı sağlayarak aslında 3’üncü Yol’un ve demokratik cumhuriyetin inşasının yollarını açmak istedik bu konuda büyük bir başarıya imza attık. Asıl işimiz şimdi başlıyor. Şu anda Türkiye’de bahsettiğimiz bütün bu toplumsal alanlarda yaşanan sorunlar, bu iktidarın bu toplumsal alanlardaki sorunları derinleştirmesine karşı şayet seçmen ve Türkiye halkları hep birlikte dur dediyse o halde muhalefetin ve DEM Parti’nin önünü açmış demektir. O halde bizler bu açılan yola doğru girmek, bu kanalları doğru örgütlemek gibi bir görev ve sorumlulukla karşı karşıyayız" şeklinde konuştu. 

SEÇİMLERDE VERİLEN MESAJ ÇERÇEVESİNDE SİYASET YÜRÜTECEĞİZ

Seçimlerdeki mesajı gayet iyi anladıklarını vurgulayan Tülay Hatimoğulları, “Bu mesaj çerçevesinde siyasetimizi yürüteceğiz. Bu seçimlerde Kürt halkı ortak yaşam konusunda bir yandan, ‘Ben irademe sahip çıkıyorum’ dedi bir yandan, ‘ortak yaşam konusunda ısrarcıyım’ dedi. Türkiye halkları olarak da Kürt halkının bu mesajını en iyi şekilde almak değerlendirmek ve önümüzdeki dönem siyasetini bu çerçevede şekillendirmek gibi bir görev ve sorumluluğu var siyasetin. DEM Parti olarak bu konuda üzerimize düşen bütün görev ve sorumluluğumuzu yerine getirmeye hazırız. Elimizi taşın altına koyduk bu çalışmaları yapacağız" diye belirtti. 

ANAYASA TARTIŞMALARININ İKTİDAR CAN SİMİDİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Tülay Hatimoğulları yeni anayasa tartışmalarına da dikkat çekerek, anayasa tartışmalarının iktidara yeni bir can simidi olmasına izin vermeyeceklerini belirterek şöyle konuştu: “Şimdi söyleyeceğimizi iktidar muhalefet ve bütün toplumsal dinamikler lütfen can kulağı ile dinlesin; Biz DEM Parti olarak anayasa tartışmalarını toplumla birlikte yapmak üzere hazırlıklarımıza başladık. Anayasa tartışmalarının yeni kapı gibi iktidarın can simidi olmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Toplumun hakiki ihtiyaçları üzerinden anayasa tartışmaları ilerlemelidir. Siyasi partileri aşan en geniş mutabakatı hedefleyen anayasa tartışmaları hedeflemeliyiz"

İktidar medyasının “bayrak indirildi” iddiasıyla DEM Parti’yi hedef almasına değinen Tülay Hatimoğulları, iddiaları yalanladı ve “Bunlar bayrağı kullanarak bir rant alanı yaratmak istiyorlar" dedi.  

1 MAYIS’TA ALANLARDA OLACAĞIZ

Tülay Hatimoğulları, 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçiler Günü konusunda ise şunları söyledi:  “Emek ve meslek örgütleri ve demokrasi güçleriyle birlikte alanlarda olacağız. Alanlardan bizler şunu bir kez daha haykıracağız; Savaşa değil, barışa, işe, aşa, ekmeğe bütçe istiyoruz. Bu talepte bulunan milyonlarca insanın alanlarda meydanlarda birlikte olmak için 1 Mayıs alanlarında olalım"

Tülay Hatimoğulları özgür basın çalışanlarına yönelik saldırılara da tepki göstererek şöyle konuştu: "Bu operasyon, gözaltı ve tutuklamaları kınıyoruz. Son operasyonda tutuklanan gazeteci arkadaşlarımızın da derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Türkiye gazetecilerin en fazla hapiste olduğu bir ülkedir. Bütün bunlar yaşanırken kim hangi anayasadan bahsedebilir? Demokratik bir anayasadan bahsedeceksek başta basın özgürlüğü olmalıdır. Basın emekçilerinin tamamı cezaevlerinden tahliye edilmelidir."