Kadınlar Londra’da ‘Jin jiyan azadî / Zan, zendegi azadi’ etkinliğine hazırlanıyor

Londra’da Kürt ve İran kadın örgütleri, “Jin jiyan azadî” şiarı ile İran ve Rojhilat’ta kadın öncülüğünde başlayan direniş ile dayanışma ve kadın direnişini konuşmak amacıyla 29 Ocak günü bir etkinlik gerçekleştirecek.

İngiltere'nin başkenti Londra’da Dünya Zerdüşt Örgütü, Jiyan Kadın Meclisi ve İran Kadın Özgürlük Hareketi ile Uluslararası Dayanışma hareketi tarafından “Jin jiyan azadî” (Zan zendegi azadi) şiarı ile İran'da kadın öncülüğünde başlayan direniş ile dayanışma ve kadın direnişini konuşma amacıyla bir etkinlik organize ediliyor.  

29 Ocak tarihinde gerçekleşecek etkinlik kapsamında saat 14.00’da The Marylebone Theatre, 35 Park Rd, London NW1 6XT adresinde sanatçılar Tara Jaff, Suna Alan, Fra Rustomji ve Fari Bradley sahne alacak.

Etkinlikte Maryam Namazie (insan hakları aktivisti), Rahila Gupta (yazar ve aktivist), Diana Nammi (İran ve Kürt Kadın Hakları Örgütü'nün kurucusu ve yöneticisi), Zerbanoo Gifford (Dünya Zerdüşt Örgütü Başkanı), Rouhi Shafii (sosyolog, yazar, çevirmen, kadın ve insan hakları aktivisti, Sürgünde Yazarlar ve Şiddete Karşı Uluslararası Koalisyon (ICAVI) Başkanı), Sara Kermanian (Akademisyen, Sussex Üniversitesi), Shiva Mahbobi (İran'daki Siyasi Mahkumların Özgürleştirilmesi Kampanyası (CFPPI) sözcüsü), Nasrin Parvaz (yazar, aktivist ve ressam), Sürgündeki Yazarlar üyeleri Danielle Maisano, Şirin Razavian, Denisse Vargas Bolaños ve Aydın Mehmet Ali konuşmacı olarak yer alacak.

Etkinlik kapsamında İranlı eski politik tutsak, yazar, aktivist ve ressam Nasrin Parvaz'ın resim sergisine de yer verilecek.

Jiyan Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklamada etkinliğe her kesimden kadının davetli olduğu ifade edilirken, Ortadoğu’da Kürt kadının öncülük ettiği devrim ile özgür bir toplumun inşa edildiğine vurgu yapıldı. Açıklamada, “16 Eylül 2022'de Jîna Emînî’nin katledilmesiyle başlayan isyan, ezilenlerin kadın öncülüğünde özelde İran rejimine genelde tüm despotik, gerici, eril iktidara karşı gelişen ilerici insanlığın isyanıdır” denildi.

Etkinlik biletleri https://www.marylebonetheatre.com/workshops-classes/talks-music-art- adresinden edinilebilir.