Kerkük’te gerillalar 8 Mart’ı kutladı

Kerkük’teki YJA-Star gerillaları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bir etkinlikle kutladı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kerkük'te YJA-STAR gerillaların organize ediği bir etkinlikle kutlandı. Ekinlik askeri bir tören ile başladı.

Törende konuşan Mexmur-Kerkük YJA -Star Eyalet Komutanı Raperin Gabar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın da 8 Mart’ını kutlayan Gabar “Özgürlük mücadelesi veren ve bu uğurda can veren bütün kadınlar şahsında, 8 Mart'ı bütün insanlığa ve burada bulunan bütün arkadaşlara kutluyorum. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü tarihte ele aldığımızda 5 bin yılık erkek egemenlikli zihniyet, kadının emeğini yok sayıyor, kadın üzerinde baskı uyguluyor. Tanrıça ana şahsında ezilen kadınlar olarak, Önder Apo'nun felsefesi ile ahlaki politik toplum için bugün mücadele veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Bu mücadelede canlarını feda eden bütün arkadaşların takipçileri olacağız. Bütün kadınlar için, bütün insanlık için, öncülük yapmak Kürt kadını şahsında kendini ortaya koyuyor. Sara arkadaş şahsında bu ortaya çıkıyor. Bugün Sara arkadaşın takipçileri olan kadınlar mevzilerde bu mücadeleyi daha da yükseltiyorlar" diye konuştu.

‘MÜCADELE RUHU ROZA VE CLARALARDAN SARALARA KADAR BÜYÜDÜ

Bu mücadelenin Roza Luksemburg ve Clara Zetkin şahsında başladığını ve bugün Kürdistan'da da Sara (Sakine Cansız) şahsında her gittikçe büyüdüğüne dikkat çeken Gabar şunları belirtti: "Bakurê Kürdistan'da Sara arkadaş şahsında, Rojava Kürdistan'ında Şilan ve Arin arkadaşlar şahsında, Rojhılat Kürdistan'ında Şirin arkadaş şahsında ve Başurê Kürdistan'da Viyan arkadaş şahsında bu mücadele büyüyerek devam ediyor. En son Şengal'de de Berivan arkadaş şahsında gördük ki direniş Şengal'de de büyüyerek devam ediyor ve bu direnişle en kısa zamanda Şengal de özgürlüğüne ulaşacaktır. Şengal'e yapılan saldırıları önleyerek 5 bin yıllık egemenlikli zihniyetin kadınların direnişiyle artık yenildiğini bir kez daha kanıtlandı. Analarımıza diyoruz ki rahat olun biz bir daha kimsenin kadının emeğini ayaklar altına almasına izin vermeyeceğiz. Biz bunun sözünü veriyoruz. Önder Apo'nun felsefesi ile kadın özgürlük mücadelesinin öncüleri olmaya devam edeceğiz.”

Etkinlik, kadın gerillaların hazırladığı koro ve folklar grupları sahne alması ile devam etti. Başurê Kürdistanlı hozan İmad Hewlerî ve Sanatçı Bermal gerillalara verdikleri konserlerle devam eden kutlama, halay ve zılgıtlarla sona erdi.