Rehin alınan kadınlara ilişkin açıklama: İnsanlık dışı koşullarda tutuluyorlar

DAKAP ve Şiddetle Mücadele Ağı, 25 Nisan’da rehin alınan 10 kadının insanlık dışı koşullarda tutulduğuna işaret etti, "Kadın direnişi iktidarı gönderecek" dedi.

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) ve Şiddetle Mücadele Ağı, 25 Nisan’daki Amed merkezli siyasi soykırım uygulamalarına ilişkin Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. Gözaltına alınıp tutuklanan 10 kadının yaşadığı hukuksuzluğa dikkat çekilen eyleme çok sayıda kadın katıldı.

'İNSANLIK DIŞI KOŞULLARDA TUTULUYORLAR'

Rosa Kadın Derneği Hukuk Komisyonu Üyesi Çiğdem Sevimli, cezaevine gönderilen kadınların insanlık dışı koşullarda tutulduğuna işaret ederek, “İçme suyu, hijyen ve yaşamsal tüm diğer ihtiyaçların karşılanmadığı cezaevinde, arkadaşlarımız depolarda mevcut olmasına ve sağlanma yükümlülüğüne rağmen, demirbaş eşyaları dahi satın almaya zorlanmaktadır” dedi.

Sevimli, bazı kadınların ağır sağlık sorunları yaşadığına dikkat çekerek, “Kadınlar tıp, diş hekimliği gibi pratik sınavlara katılımı zorunlu olduğu halde eğitimi kısıtlanıyor, emzirme ve bakıma ihtiyacı olan çocuklarının cezaevine getirilememesi gibi insanlık dışı uygulamalara tabi tutuluyor. İktidar uzun süredir sürdürdüğü baskı ve zulüm politikalarını yine yargı eliyle uygulamış; saldırıp tutuklayarak, hedef göstererek geri adım attırmaya çalışmıştır. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bu soruşturma,  tam da genel seçimlerin arifesindeyken iktidar ve ortağının hak savunucularına, gazetecilere, sanatçılara ve toplumun muhalif diğer kesimlerine yargı taciziyle gözdağı verme çabasıdır” diye belirtti.

Sevimli, Yargı tacizine maruz bırakılarak tutuklanan kadınların bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulundu.

'KADINLARIN DİRENİŞİ İKTİDARI ÇÖP SEPETİNE GÖNDERECEK!'

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Amed milletvekili adayı Ceylan Akça da,2022’de Ankara merkezli soruşturma kapsamında tutuklanan Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti kadınları hatırlattı. Akça, “İktidarın Kürt kadın hareketine, Kürt özgürlük hareketine siyasi ve sosyal olarak var olma isteği ve taleplerine uyguladığı bu saldırılar, yasama yürütme ve yargı eliyle yapmış olduğu operasyonun bir parçasıdır. Seçim öncesi oluşturduğu kadın düşmanlığını bir kez daha görmüş olduk. Bu ülkede hiçbir şekilde boyun eğmeyenlerin başında kadın muhalefeti geliyor. Bu direniş, 14 Mayıs’ta Erdoğan ve yandaşlarına bir veda partisi düzenleyerek, onları tarihin çöp sepetine gömecek” dedi.