YJAD: Sokakta özgürlük isyanına katılalım

Kadın isyanlarının arttığı bu dönemde ortak mücadelenin önemine dikkat çeken Demokratik Alevi Kadınlar Birliği, "Tüm kadınları sokakta özgürlük isyanına katılmaya ve ortak mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Demokratik Alevi Kadınlar Birliği (YJAD) 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü'ne ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Kadın mücadelesinin ahlaksız, faşist, gericilerin korkulu rüyasına dönüştüğüne dikkat çekilen açıklamada, "21. yüzyılın çeyrek asrına kadın mücadelesi Jin Jiyan Azadî talebiyle girmiş bulunuyor. Bunu söyleme gerekçelerimizi hatırlamakta yarar görüyoruz; artık sofrada yeri sarı öküzden sonra anılanlardan değiliz. Güçlü erkeğin arkasında değil 5 adım önündeyiz, gölge yapmazlarsa, emeğimizin, bedenimizin, kimliklerimizin sömürüsüne karşı çok sayıda direnişlerle tarihimizi yazdık, yazmaya da devam ediyoruz. Fabrikalardan, tarlalara, köylerden, kentlere, diasporada, her yerde özgün söz söyleyen, özgün örgütlenenleriz.

Faşizmin, gericiliğin kol gezdiği Latin Amerika'dan, Ortadoğu'ya, Rojava'dan, İran'a, Türkiye'den Irak'a her yerde kadın mücadelesi özgürlüklerin sembolü olmuştur. Mirabel kız kardeşlerimizin özgür, adil, eşitlik ideallerine hükmedemeyenler bedenlerine hükmederek teslim aldıklarını düşünmüşlerdir. Ama o düşünce sahipleri ve takipçileri tarihin çöp sepetinde yerlerini almıştır. Beritanlar, Zarifeler, Fidanlar, Sakineler, Denizler, Nagihanlar, Jina Eminî'nin sözleri insanlığa yön veriyor, özgürlüğe yürüyüşün adresi oluyor. Bu yılın 25 Kasım'ına da kadın cinayetlerinin, savaşın ve şiddetin hız kesmediği eril zihniyetin ahlaksız politikalarıyla girmiş bulunuyoruz. Biz Raya haq savunucusu Can kadınlar da AKP-MHP rejiminin çıkardığı Torba yasası ile eril ve  tekçi bir inanca itilip hapsedilmek isteniyoruz.

İsyanımızı İran'daki Molla rejimine karşı isyan edenlerle buluşturamazsak, Rojava'da yükselen kadın devrimine sırtımızı dönersek, Türkiye'deki örgütlü kadın mücadelesinin yükselişinde kendimizi göremezsek, yasa koyuculara karşı duruşumuzu güçlendiremeyiz ve onları durduramayız. Bu nedenle kadına yönelik şiddeti de bu politikalardan bağımsız ele almadığımızı bir kez daha hatırlatmak isteriz. Bu mücadeleyi iradeyle, sahiplenerek büyüttük ve inananlarla yürüdük. Bu temelde sözümüzü tüm kadın Canlarımıza verirken, 25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı ortak mücadele gününde başta Avrupa'da yaşayan kadın canlarımızı sokakta özgürlük isyanına katılmaya, örgütlenmeye ve ortak mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz" denildi.