Newroz Amed'de başlayacak

Newroz'un startı Amed'de 11 Mart'ta verilecek. Newroz'un teması tecrit, ana dil üzerindeki baskılar ve ulusal birlik olacak.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Parti Meclisi (PM), milletvekilleri ve il eşbaşkanları ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) temsilcilerinin Newroz çalışmalarına ilişkin Amed'deki toplantısı bitti.

11 MART'TA STARTI VERİLECEK

HDP İl Örgütü binasında basına kapalı olarak düzenlenen toplantıda, bu yıl Newroz kutlamalarının ana teması olarak ana dil üzerindeki baskılar, ulusal birlik ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin belirlendiği öğrenildi.

Newroz kutlamalarının startı 11 Mart Çarşamba günü Amed'de basın toplantısı ile verilecek. Sur ilçesindeki Demir Otel’de yapılacak toplantıya HDP eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, DTK eşbaşkanları Berdan Öztürk ve Leyla Güven, DBP eşbaşkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır ile Kürdistani İttifak Çalışması içerisinde yer alan diğer parti temsilcileri katılacak.

NEWROZ SONRASINDA DA KİTLESEL EYLEMLER

Toplantıda ayrıca, bugün Ortadoğu’da savaşın derinleşmesinin temel etkenlerden birinin Öcalan üzerindeki tecrit olduğu belirtildi. Newroz sonrasında tecridin kaldırılmasına dönük demokratik kitle eylemlerinin yapılmasının kararlaştırıldığı öğrenildi.