Türk devletinin saldırılarına karşı Süleymaniye’de toplantı

İşgalci Türk devletinin saldırıları ve işlediği savaş suçlarına karşı Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde PYD öncülüğünde bir toplantı yapıldı.

Güney Kürdistan ile Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarına karşı Süleymaniye’de yapılan toplantı çok sayıda siyasetçi, aydın, aktivist ve akademisyenin katılımı ile başladı.

Toplantı Demokratik Birlik Partisi (PYD) öncülüğünde gerçekleşti.

PYD Temsilcisi Cavidan Kemal’in açılış konuşmasını yapmasının ardından PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah ile QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi’nin görüntülü mesajları dinlendi.

PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah’ın mesajı şöyle:

“Kürt halkı ve siyasi parti ve taraflar olarak bu soykırım ve yasaklı kimyasal silahlar konusunda tavrımızı sergilemeliyiz. Rojava ve Güney Kürdistan’daki kazanımlara birlikte sahip çıkmamız ve mücadele etmemiz önemlidir. Saldırıların amacı Kürt halkının kazanımlarımızı yok etmektir. Ortak bir direniş ve ulusal mücadele ile ancak bunu başarabiliriz. Büyük bedeller ödeniyor. Bizler de siyasi partiler ve aydınlar olarak tartışmalı ve mücadele etmeliyiz. Ulusal ve Kürdistani kazanımlarımıza sahip çıkmalıyız. Yasaklı kimyasal silahlar kullanılıyor. DAİŞ tehdidi de artıyor. Her alanda büyük çalışmalar yürütülmelidir. Bütün kurum ve örgütler birlik olup işgale karşı birlikte mücadele etmelidir. Bizlerde bu anlamda her çalışmaya hazırız.”

QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi’nin mesajı:

“Bu kez saldırı herkesi, hayati kurumları hedef aldı. İnsanların bu alanını boşaltmak istiyorlar. Yeni bölgeleri işgal etmek için hazırlıklar yapılıyor. Halkın bunun karşısındaki tavrı her yerde ortaya çıktı. Arkadaşlarımız da bize destek oldu. Kürt halkı haklı bir dava uğruna mücadele ediyor. Tehlike bitmedi. Bu nedenle DAİŞ’e karşı savaşan dost ülkeler tutumlarını artırmalı ve halk uyanık olmalıdır. Türk devleti sadece Rojava’yı değil, Güney Kürdistan’ı de işgal etmek istiyor. Güney Kürdistan ve Rojava halkı dikkatli olsun. Onlar saldırı hedefidir. Bölgeyi adım adım işgal etmek istiyorlar. Bugüne kadar Güney halkı ve yurtsever şahsiyetler işgale karşı çıktılar. Çok mücadele etmemiz gerekiyor. Biz savaş istemiyoruz, barış yanlısıyız. Diyalog yoluyla çözmek istiyoruz. Direniş için hazırız. Güçlü cevaplar vereceğiz. Halkımızın desteğinin güçlenmesini istiyoruz. Hep birlikte bu planı bozalım.”

Toplantıda Demokratik Birlik Partisi Temsilcisi Cavidan Kemal, partisinin mesajını okudu.

PYD’nin mesajı şöyle:

“Rejim çözümün ve demokratikleşmenin olmasını istemiyor. Halkın isteklerini yerine getirmiyor. Özgürlük için üçüncü yolu seçtik. Türk devleti kesintisiz saldırdı, batıda Afrin, Girê Spî, Serekaniyê gibi birçok alanı işgal etti. Barış ve diyalogdan yanayız. Rejimle de görüşmek istiyoruz. Bunun için uluslararası güçlerden siyasi bir zemin oluşturmasını ve Özerk Yönetim’in de sürece dahil olmasını istiyoruz. Tehlike var. Kürt halkına yönelik saldırının amacı sadece Rojava’yı değil, Güney Kürdistan’ı da işgal etmektir. ”

Mesajın ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.