YENİLENDİ

Colemêrg Belediyesi gasp edildi

Türk İçişleri Bakanlığı, Colemêrg Belediyesi'ne kayyum atadığını açıkladı.

Colemêrg'te 31 Mart'ta yapılan seçimlerde yüzde 48.92 ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) Belediye Eşbaşkanlığı görevine seçilen Mehmet Sıddık Akış, bugün sabah saatlerinde Wan'da gözaltına alındı. Akış'ın gözaltına alınmasının ardından belediye ablukaya alındı.

Türk İçişleri Bakanlığı, Akış'ın görevden uzaklaştırılarak, yerine kayyum atandığını açıkladı. Bakanlığın sanal medya hesabından yapılan açıklamada, Akış hakkında "örgüt yönetmek", "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddialarıyla Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2014/173 esas sayılı dava dosyası bulunduğu belirtildi. Söz konusu yargılamanın devam ettiği kaydedildi.

Ayrıca Akış hakkında "örgüte üye olmak" iddiasıyla yeni bir soruşturma olduğu ve Akış'ın bu kapsamda gözaltına alındığı kaydedildi. Açıklamada, Akış'ın "geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanliğı'nca görevden uzaklaştırıldığı" kaydedildi.

 Vali Ali Çelik ise gaspçı kayyum olarak atandı. 

AV. ÖNER: POLİS VE SAVCI BİRLİKTE DOSYA HAZIRLAMIŞ

Akış'ın avukatı Azad Özer, müvekkilinin durumuna dair sabah saatlerinde savcılıkla görüştü. 

Mezopotamya Ajansı'na bilgi veren Av. Özer, "Müvekkilim hakkında açılan yeni bir soruşturma var. Dosyada gizlilik kararı var ve kısıtlılık getirilmiş. Bu soruşturmanın tamamen gizli yürütüldüğü görülüyor. Yani kolluk ile savcının birlikte bu dosyayı hazırladığı açık bir şekilde görülüyor. Dosya ile ilgili bir bilgiye ulaşamadık ve sadece yeni bir soruşturmanın açıldığı söylendi. Müvekkilimiz buraya getiriliyor. Gün içerisinde gerekli açıklamayı yapacağız” dedi.

DEM PARTİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Colemêrg Beleiyesi Eşbaşkanı Mehmet Sadık Akış'ın gözaltına alınarak İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınması ve yerine kayyum atanmasına karşı olağanüstü toplantı kararı aldı.