GÖRÜNTÜLÜ

Colemêrg mitingi öncesi Demokrasi Yürüyüşü başladı

Colemêrg'de gasba karşı yapılacak miting öncesi 'Demokrasi Yürüyüşü' başlatıldı ve halk mitinge çağrıldı.

Colemêrg Belediyesi'nin gasp edilmesine karşı kentte 13 Haziran’da “Belediyeler halkındır, gasba izin vermeyeceğiz” şiarıyla miting düzenlenecek. Miting öncesi Şemzînan ilçesinde Demokrasi Yürüyüşü'nün startı verildi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA),  Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Emek ve Özgürlük İttifakı'nın diğer bileşenleri ile Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) öncülüğündeki yürüyüş için ilçe merkezinde açıklama yapıldı. DEM Parti binası önündeki eyleme milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. “Kayyuma geçit yok!” ve “Em rê nadin Qeyûman” yazılı önlükler giyen yürüyüşçüler, açıklama sonrası 3 gün devam edecek ve Colemêrg merkezde son bulacak yürüyüşlerine başladı.  
DEM Parti Colemêrg İl Eşbaşkanı Hümeyra Armut, tüm kesimleri 13 Haziran’da yapılacak mitinge davet etti.

DEM Parti Milletvekili Saruhan Oluç ise "Bu, adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesidir. Bu mücadele her yerde sürüyor. İrade gaspı ve Kürt halkına karşı düşmanlığa karşı mücadelemiz devam ediyor. Bu demokrasi ve demokratikleşme mücadelesidir. Bu iktidar, kayyım sever bir iktidar. 8 yıldan bu yana kayyım atıyor ve halkın iradesi gasp ediliyor. Kayyım demek talan, hırsızlık ve Kürt halkının iradesini yok saymak demektir. Bunu asla kabul etmeyeceğiz. Her yerde mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. 13 Haziran’da yapacağımız miting için start veriyoruz. Bu mücadele sürecek. Bu mücadele Kurdistan ve Türkiye’nin her yerinde sürecek. Diz çökmeyen, vicdan sahibi herkesle mücadelemizi büyüteceğiz. Bu iktidara sandıkta cevap verdik, sokaklarda da bunun cevabını vereceğiz” ifadelerini kullandı.

PROGRAMIN DETAYLARI

Yürüyüşçüler, 3 gün boyunca yol güzergahında bulunan belde, köy ve yerleşim yerlerinde halkla buluşacak. Buluşmalarda gaspçıların tahribatları anlatılarak, halk 13 Haziran mitingine davet edilecek. Yürüyüşçüler, bugün Şemzînan ve Gever'e bağlı bazı köyleri ziyaret edecek. Yarın ise Gever’den yola çıkarak, Çelê ilçesine geçecek. Yürüyüşçüler, burada yapılacak toplantı ve buluşmaların ardından 13 Haziran'da Colemêrg merkeze varacak.