'Kurdistan'a sahip çıkalım, göçe mecbur değiliz'

Mezopotamya Göç Platformu, Kurdistan coğrafyasının insansızlaştırılmak istendiğine dikkat çekti, Kürtleri topraklarına sahip çıkmaya çağırdı.

Mezopotamya Göç İzleme ve Araştırma Derneği, Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER), Çukurova Göç ve Mülteci Araştırma İzleme Derneği, Serhat Göç Araştırmaları Derneği’nin oluşturduğu Mezopotamya Göç Platformu, son zamanlarda artan yurt dışı göçüne ilişkin Eğitim Sen Amed 1 No’lu Şube binasında açıklama yaptı.

Toplantıya Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanı Mehmet Şirin Gürbüz ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Amed İl Eşbaşkanı Abbas Şahin ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Genel Başkanı Ekin Yeter’in yanı sıra sivil toplum örgütleri temsilcileri  katıldı.

Mezopotamya Göç İzleme ve Araştırma Derneği Eşbaşkanı Medya Alkan, "Her daim Kürt halkı üzerinde bir göç ve göçertme politikası izlenmiştir” diye konuştu. Medya Alkan, bu göçlerin Kürtlerin kimliği ve kültürü üzerinde olumsuzluklara neden olduğunu da söyledi.

Kürt halkının yaşadığı göçlerde, siyasi, ekonomik nedenlerin yanı sıra özel savaş politikalarının da etkisi olduğuna dikkat çeken Medya Alkan, "2016’dan beri devam eden kayyum atamaları, KHK’lar, savaştan kaynaklı sürekli hale gelen özel güvenlik bölgeleri, ekonomik kriz, Kürt gençlerinin uyuşturucu ve fuhuş batağına sürüklenmesi ile kadınlara dönük şiddet ve ölümleri meşru kılan politikalar sürekli ve olağan hale gelmiştir” dedi.

 9 AYDA 51 BİN GÖÇ

Medya Alkan, 2016’da 9 bin 675 olan Avrupa’ya iltica için başvuru sayısının, 2023’ün sadece ilk 9 ayında 51 bin 415’e çıktığını, her ay ortalama 6 bine yakın kişinin Avrupa’ya göç edip iltica için başvuru yaptığını kaydetti. Bu rakamın daha fazla olduğunu düşündüklerini belirten Medya Alkan, göçlerin yüzde 80’inin Kürtlerden oluştuğuna dikkat çekti.

 'GÖÇE MECBUR DEĞİLİZ'

Medya Alkan, “İnsan kaçakçılığı yapan çete ve grupların Kürdistan ve Türkiye metropollerinde her geçen gün çoğalması; 7 bin veya 5 bin Euro’ya hatta bazen borç ile insanları Avrupa’ya götürmeleri, bu işi rahatlıkla ve sürekli yapmaları üzerine düşünülmesi gereken bir konudur” diyerek, göçertilmenin bu denli meşru kılındığı bir süreçte bu tür politikalara karşı durmanın elzem olduğunu vurguladı. Bilinçli bir şekilde izlenen bu tür politikalarla, Kurdistan’ın insansızlaştırılmaya, hafıza ve bellek kırımına uğratılmaya çalışıldığını sözlerine ekleyen Medya Alkan, göç sırasında ve sonrasında göç eden insanların çektiği zorluklardan bahsetti.  
Göçün Kürt halkı üzerinde izlenen her türlü “kirli” politikayı ve halkın tüm sorunlarını derinleştirdiğini dile getiren Medya Alkan, “Göçe ve göçertilmeye mahkum değiliz. Aksine kendi topraklarımızda kendi dilimiz, kültürümüz ve kimliğimiz ile öz ekonomimizi yaratıp mahallemize, kentimize, doğamıza ve geleceğimize sahip çıkmak için mücadele etmek temel ve en insani görevimizdir” diye konuştu.

'TOPRAKLARIMIZA DÖNELİM'

DBP Amed Eşbaşkanı Mehmet Şirin Gürbüz ise yurt dışındaki Kürtlerin ülkelerine geri dönmesi gerektiğini vurguladı. Kürtler üzerinde yüzyıllardır katliam uygulandığına dikkat çeken Gürbüz, “İşgalci sistem, Kürtlerin düşmanı Kürtlere ya ölüm ya göç dayatıyor. Kürtler direnip yaşamına devam ediyor. Bu göç politikaları bize engel olmamalı. Doğrularımıza, topraklarımıza dönelim. Bunlar artık sistemin çalışması, kaçakçılık çetelerinin işi haline gelmiştir. Bizim özgür yaşamamızı kurmamız, Kurdistan’ı yeşertmemiz gerekiyor” dedi.
HEDEP Amed İl Eşbaşkanı Abbas Şahin de, “Osmanlı’dan gelen inkar politikasının çok tehlikeli bir uygulamasıyla karşı karşıyayız. Son 4-5 yıldır uygulanan politikalarla Ortadoğu’daki göçleri kendi lehine çevirmek için kendi halkını göç ettirmek için politikalar yürüttüler” diyerek, halka kendi topraklarında kalma çağrısında bulundu.