Kürt Dil Bayramı için birçok kentte yürüyüş: Dilimize sahip çıkalım

Kürt Dili Bayramı dolayısıyla birçok kentte yürüyüş ve açıklamalar yapıldı, Kürtçeye sahip çıkma mesajı verildi.

KÜRT DİL BAYRAMI EYLEMLERİ

Kuzey Kurdistan ve Türkiye'de 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı vesilesiyle alanlara çıktı.

Amed Barosu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed şubeleri, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na ilişkin Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. Amed Barosu Kürtçe Komisyon Başkanı Mehmet Fidan, Kürtçeye sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Anadilde eğitim hakkının hem toplumsal hem bireysel bir hak olduğuna dikkat çeken Fidan, "Her halkın ve bireyin anadilde eğitim hakkı vardır. Bu hak uluslararası hukukta da tanınmış ve yasallaşmıştır. Bugünlerde yeni bir anayasadan söz ediliyor biz de buradan çağrı yapıyoruz ve diyoruz ki yeni anayasada Kürtçeye statü tanısın. Bugünün anlam ve önemi vesilesiyle özgürlükçü Kürt avukatlar olarak parlamento ve devlet yetkililerine sesleniyoruz, asimilasyon politikalarına son verin, Kürtçeyi tanıyın" dedi.


RIHA
ÖHD Riha Şubesi ile Riha Barosu, Urfa Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Riha Barosu Anadil Komisyonu üyesi Sedat Gül, Kürtçeye dönük saldırılara dikkat çekerek, "Kürtçe her yerde yasak. Kürtçe hala resmi eğitim dili değil. Birçok ülkede birden fazla dil resmi dil olarak kabul ediliyor. Biz de avukatlar olarak asimilasyona son verilmesi ve Kürtçenin resmi dil olmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

DEM Parti Wêranşar İlçe Örgütü, ilçe binası önünde basın açıklaması yaptı. Wêranşar Belediye Eşbaşkanı Serhat Dicle İnan, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda kişinin katıldığı eylemde konuşan DEM Parti üyesi Rumet Riha Aydın, Kürtçeye dönük baskılara bir an önce son verilmesi çağrısı yaparak, “Sonuna kadar her yerde Kürtçeyi yaşatma mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

 
İSTANBUL
ÖHD İstanbul Şubesi, Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Kürtçe “Kürtçe resmi ve eğitim dili olmalı” yazılı pankartın taşındığı açıklamada, basın metnini ÖHD üyesi İhsan Aytuç okudu. Kürt Dil Bayramı’nın tarihçesini anlatan Aytuç, o dönemin ruhuyla Kürtçenin resmi dil olması için mücadele ettiklerini vurguladı. Aytuç, son günlerde Anayasa değişikliğinin gündemde olduğunu ve yeni Anayasa’da Kürtçenin birçok ülkede olduğu gibi ikinci resmi dil olarak tanınması gerektiğinin altını çizdi. Aytuç, ayrıca Kürtçenin resmi dil olması için ÖHD olarak bir kampanya başlatacaklarını aktardı.


ÊLIH
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Êlih şubesi ve Êlih Barosu, Kürt Dil Bayramı dolayısıyla açıklama yaptı. Adliye önünde yapılan eyleme çok sayıda avukat katıldı. ÖHD Üyesi Med Rizgar Akman, Kürt dilinin Kürtlerin varlığı ve kimliği olduğunu söyleyerek, “Bu nedenle hep birlikte dilimize sahip çıkmalı ve onu korumalıyız. Kürtçe konser, film, tiyatro ve her türlü etkinlik yasaklanıyor. Anadilde savunma hakkı da sıklıkla ihlal ediliyor. Yeni Anayasa’da Kürtçenin statüsü olmalı” dedi.

Êlih’teki birçok sivil toplum örgütü, Arî Dil Araştırmaları ve Kültür Derneği (ARİ-DER) öncülüğünde 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı dolayısıyla Yılmaz Güney Parkı’nda açıklama yaptı.

ARÎ-DER Eşbaşkanı Mazlum Tenha, Kürt dilinin değerli, kadim ve zengin bir dil olduğunu belirterek, “Kürt dilinin özgürlüğü, Kürtlerin özgürlüğüdür” dedi. Tenha, “Bu sene ‘Her Dem Kurdî Her Der Kurdî/ Her zaman Kürtçe Her yerde Kürtçe’ sloganıyla, Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin bir parçası olan Kürt dili üzerindeki tecridi kırma ve mücadelesini büyütmenin yanında kadın mücadelesi ve Kürt ulusal mücadelesi üzerindeki tecridi kırma amacıyla çeşitli eylemler gerçekleştireceğiz. Her yerde Kürt dilinin sesini yükseltip rengini yayacağız” ifadelerini kullandı.

 
MERSİN
Mersin'de ÖHD, İHD ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) şubeleri, ortak basın açıklaması yaptı. Mersin Adliyesi önünde çok sayıda avukatın katılımıyla açıklama yapan ÖHD Üyesi Şilan Türk, anadilde eğitim hakkının hem toplumsal bir hak hem de kişisel bir hak olduğuna dikkat çekerek, "Yani her halkın ve kişinin anadilinde eğitim görme hakkı vardır. Bu hak, uluslararası hukukta insan hakkı olarak tanınmış ve birçok uluslararası bildiri ve anlaşmalarla kararlaştırılmıştır" diye konuştu.
Türkiye'nin kuruluşundan beri Kürtleri, Kürt dili ve Kürt kültürünü tanımadığını, bugün de inkar ve imha etme politikaları devam ettirdiğini söyleyen Şilan Türk, "Milyonlarca Kürt çocuğu okullarda Kürtçe eğitim görememektedirler. Tiyatro, konser, film ve daha birçok türde Kürtçe şölen ve etkinlikler hala yasaklanmaktadır. Resmi kurumlarda Kürtçe tanınmıyor. Adliyelerde Kürt dilinde savunma için para isteniyor ve birçok kez anadilde savunma hakkı çiğneniyor. Mecliste dahi Kürtçe 'bilinmeyen' olarak biliniyor" ifadelerini kullandı.
Gündemde olan yeni anayasa tartışmalarına değinen Şilan Türk, yeni anayasada Kürtçeye statü tanınmasını istedi.


ANKARA
ÖHD Ankara Şubesi, Ankara Adliyesi önünde açıklama yaptı. Açıklamanın yapıldığı alanda “Mafê perwerdehîya bi zimanê  zikmakî mafekî mirovî ye - Anadilde eğitim insan hakkıdır)” yazılı pankart açıldı. Açıklamayı ÖHD üyesi Avukat Dilan Denizhan yaptı. Dilan Denizhan, her bireyin ve dilsel topluluğun kendi anadilde eğitim görme hakkı olduğunu, bu hakkın uluslararası hukuk düzeninde bir insan hakkı olarak tanındığını belirtti.  Açıklamanın ardından ÖHD üyesi Şevin Kaya, Kürtçenin resmi dil olması için avukatlar olarak imza kampanyası başlattıklarını duyurdu.

 
WAN
Arsisa Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (ARSİSA), İHD, TJA, Destar Dergisi, HDP, DBP, DEM Parti, Emek ve Demokrasi Platformu, ortak açıklama yaptı. ARSİSA önünde yapılan açıklamada “Kurdî hebûna me ye”, “Kurdî nasnamameya me ye”, “Bê ziman jiyan nabe”, “Kurdî bextê kurdan e” ve “Em pervedehiya bi zimanê xwe dixwazin” dövizleri açıldı.
DEM Parti Dil ve Kültür Komisyonu Eş Sözcüsü Heval Dilbahar, "Bugün Kürtçenin resmi ve eğitim dili olması için halen çağrı yapıyorsak bu, ülkenin ayıbıdır. Etkinliklerimizin yapılmasını bile yasaklıyorlar. Bu faşizmi kınıyor ve dil mücadelesi vermekten geri adım atmayacağız” dedi.
ARSİSA yöneticilerinden Şevket Acar da dil bayramı dolayısıyla hazırlanan ortak açıklamayı okudu.
Wan Barosu Kürtçe Dil Komisyonu ile ÖHD Wan Şubesi Dil, Kültür ve Sanat Komisyonu, adliye önünde açıklama yaptı. ÖHD Wan Şubesi üyesi Mustafa Özoral, “Anadilde eğitim hakkı hem kolektif bir haktır hem de bireysel bir haktır" dedi.


ERZIROM
DEM Parti Erzirom İl Örgütü, parti binası önünde açıklama yaptı. DEM Parti Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Başta Kürt dili olmak üzere tüm diller üzerindeki engeller kaldırılmalıdır. Çünkü dil bir insanın varlığıdır, kimliğidir ve tarihidir. Bu nedenle her şey dil ile ifade edilir" dedi.

 
MÛŞ
Mûş merkez ve ilçelerinde 15 Mayıs dolayısıyla yürüyüş ve açıklamalar yapıldı. Mûş merkezde bir araya gelen çok sayıda kurum ve kuruluş üyesi, yürüyüş gerçekleştirdi. Belediye önüne kadar yapılan yürüyüşte DEM PM üyesi Selamettin Yılmaz konuştu. Gimgim, Kop ve Milazgir ilçelerinde de açıklama yapıldı.

 
COLEMÊRG
Colemêrg ve ilçelerinde açıklama yapıldı. Colemêrg merkezde DEM Parti önünde yapılan eyleme çok sayıda kişi katıldı. DEM Parti İl Eşbaşkanı Kadir Şahin, “Kürt dili, Kürt milletinin ve insanlığının en temel, kadim ve zengin değeridir. Tarihte sosyal yaşamın ve birçok farklı dil ve kültürün kaynağı olmuştur. Kürt dili, Kürtlerin varlığıdır, kimliğidir, namusudur, ulusal kimliğidir” dedi. Açıklama sonrası kent merkezinde bildiri dağıtıldı. Ardından parti binası önünde Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekildi.
Gever (Yüksekova) ilçesinde parti binasının bulunduğu sokakta çok sayıda kişinin katılımıyla açıklama yapıldı.
DEM Parti İlçe Eşbaşkanı Ercan Sevmez, “Kürt halkı, varlığını ve kimliğini baskılara karşı savunacak, özgürlük mücadelesini yükseltecek, günlük yaşamında kendi dilinin tüm lehçelerini konuşacak ve varlığını stratejik bir şekilde koruyacaktır” dedi.
Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde parti binası önünde açıklama yapıldı. Eyleme çok sayıda kişi katıldı. DEM Parti İlçe Eşbaşkanı Agit Tekin, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olmasını istedi.