Özerk Yönetim: Efrîn için pazarlığa izin vermeyiz

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, "Efrîn’in özgürleştirilmesi bizim için stratejik bir karardır ve dünyanın hiçbir yerinde pazarlanmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türk devletinin Efrîn'i işgal etmesinin 5’inci yıl dönümüne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.  

Açıklamada şöyle denildi:

"Üzerinden geçen onca zamana rağmen Suriyelilerin acıları artarken ve Suriye krizinin çözümü konusunda genel bir mutabakat sağlanmadı. Bunun yanında Türk devleti Suriye'deki Osmanlı işgalini ve tehlikeli projesini sürdürüyor. Bu proje 'tehlikeli' sonuçları beraberinde getiriyor ve bu acının, göç ve yıkımın ana nedenlerinden biridir.

'SAVAŞ VE SOYKIRIM SUÇLARI DEVAM EDİYOR'

Türk devleti ve Rusya arasında yapılan net bir mutabakat neticesinde 5 yıl önce bugün Efrîn, 58 günlük tarihi direnişinin ardından işgal edildi. Türk devleti ve çetelerinin Efrîn ve halkına yönelik soykırım politikaları, insan kaçırma, öldürme, doğayı kıyımı, kültürel talanı devam ediyor. Bunun yanında Türkleştirme politikaları ve savaş suçları da işleniyor.

'SÖMÜRGE EVLERİ İNŞA EDİLİYOR'

Bölgenin demografisi değiştiriyor, sömürge evleri inşa edip ve asıl sakinleri yerinden ediyorlar. Aynı zamanda uluslararası ve insani hukuku ihlal eden terör örgütleri Türk devletinin desteğiyle büyük suçlar işliyor. Öyle ki, bu politikalar bölgede deprem olmasına rağmen devam etti. Bu felaket, çetelerin gerçek yüzünü, ırkçılıklarını ve insanımıza olan nefretlerini ortaya çıkardı.
Efrîn’in işgali ve acısının 5’inci yıl dönümünde Çağın Direnişi’ni anıyor ve şehitlerin önünde saygıyla eğiliyoruz. Topraklarından zorla göçertilen ve Şehba’daki kamplarda zorlu yaşam koşullarına rağmen direnen Efrînlileri selamlıyoruz. Efrîn ve işgal edilen tüm bölgelerde yaşananlar Suriye’nin kimliğine ve çok renkli toplumuna karşı düşmanlıktır. Bu düşmanlığa karşı, Suriye’nin ulusal kesimlerinden her türlü coğrafi, ulusal ve toplumsal ırkçılıktan uzak olması isteniyor.

'SORUŞTURMA EKİBİ GÖNDERİLSİN'

Suriye'deki aktif güçleri, BM, hukuki ve insani kuruluşlarını ciddi bir şekilde çalışmaya, Efrîn ve işgal altındaki bölgelere yönelik utanç verici tutumlarının sona erdirmesi, Efrîn’de yapılanların etnik soykırım ve işgal olarak saymaları çağrısı yapıyoruz. Öte yandan uluslararası topluma sorumlulardan hesap sorulması ve trajik durumu izlemesi için Efrîn’e soruşturma ekibi göndermesi çağrısında bulunuyoruz.

Efrîn’in özgürleştirilmesi bizim için stratejik bir karardır ve dünyanın hiçbir yerinde pazarlanmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye’nin halkımıza karşı yürüttüğü işgal projelerine destek evren bölgesel ve Arap güçlerini kınıyoruz.
Öte yandan Suriye rejimi de dahil Türkiye ve diğer taraftarlar arasında Suriye halkının üzerinden yapılan olan tüm anlaşmaları reddediyoruz. Ulusal ölçülerimize bağlıyız, Suriye halkları için adil ve demokratik modernite modelini oluşturacağız.”