Cindirêsê’deki katliamdan Türk devleti sorumludur

Kuzey ve Doğu Suriye’deki 32 siyasi parti ve örgüt, Cindirêsê’de 4 Kürdün katledilmesinden Türk devletinin sorumlusu olduğunu belirtti. Uluslararası toplumu Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’deki işgaline son vermek için adım atmaya çağırdı.

Kuzey ve Doğu Suriye’de faaliyet gösteren 32 siyasi parti ve örgüt,  Cindirêsê’de Newroz’u kutlamak isteyen 4 Kürdün katletmesine ilişkin açıklama yaptı.

Qamişlo’daki Kuzey ve Doğu Suriye Diplomatik İlişkiler ve Araştırmalar Merkezi önünde yapılan açıklamanın Kürtçesini Kurdistan Demokratik Barış Partisi Eş Başkanı Telal Mihemed n, Arapçasını ise Muhafazalar Partisi Üyesi Ekrem Mehşûş okudu.

32 siyasi parti ve örgütün yaptığı açıklama şöyle:

“SMO’ya bağlı El Şerqiye grubu, Efrîn’in Cindirêsê’de Newroz ateşi kutlamak isteyen bir grup Kürde ateş etti. Saldırıda 4 yurttaş şehit düştü, bazıları da yaralandı.

Bu suç, başta Efrîn olmak üzere Türk devleti ve çeteleri tarafından işgal altındaki bölgelerin gerçekliğini ortaya çıkarıyor. Efrîn 5 yıldır DAİŞ artıkları, El Nusra ve Türk devletinin getirdiği terörist katletme, işkence ve hırsızlık suçlarını acısını çekiyor. Türk devleti aynı zamanda bölgenin demografik yapısını değiştirmek için silahlı grupları Kürtlerin yerine yerleştiriyor.

Türk devleti ve muhalefet hem bu suçun hem de bu bölgede yaşanan suçların sorumlusudur. Ayrıca silahlı bir grubu aklama ve suçlama girişimleri, Efrîn ve Suriye’nin diğer işgal altındaki bölgelerde yaşanılan trajediyi ve hakikatin üstünü örtmek içindir.

Kuzey ve Doğu Suriye’deki partiler olarak, şehitleri anıyor ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu temelde uluslararası toplumu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD ve Rusya’yı Türk devletinin Efrîn, Serêkaniyê, Girê Spî ve Kuzey-Doğu Suriye’deki diğer bölgelerdeki işgaline son vermeleri için adım atma çağrısı yapıyoruz.

Tüm Suriye halklarına, Türk devletinin Suriye topraklarındaki işgalini sonlandırması için mücadeleyi yükseltmeye ayrıca katliamlara karşı tepki gösteren Efrinli yurttaşların yanında durmaya ve göçmenlerin geri dönüş hakkını desteklemesini istiyoruz.

Bu suç, BM’nin 2254 sayılı kararının uygulanmasının hızlandırılması, tüm Suriyelilerin müzakerelere katılımıyla Suriye krizine kalıcı bir çözüme ulaştırmak, adaletin, özgürlüğün ve eşitliğin olduğu merkezi olmayan demokratik bir ülkeye ulaşma hedeflerine ulaşmanın önem taşıdığı bir zamanda işlendi.”

AÇIKLAMAYA İMZA ATAN PARTİ VE ÖRGÜTLER

Açıklamaya imza atan örgüt ve partiler şunlar:

Partiya Yekitiya Demokratîk, Partiya Kesk a Demokratîk, Partiya Aştiyê ya Demokratîk a Kurdistanê, Yekitiya Lîberal a Kurdistanê, Partiya Komunîst a Kurdistanê, Partiya Demokrat a Kurdistanê-Sûriyê, Partiya Demokratîk a Kurdî li Sûriyê, Partiya Çep a Kurd li Sûriyê, Partiya Çep a Demokratîk a Kurd li Sûriyê, Partiya Kombûna Nîştimanî ya Kurdistanî, Tevgera Guhertinê ya Demokratîk a Kurdistanê, Tevgera Nûjen a Kurdistanê, Yekitiya Karkeran a Kurdistanê, Desteya Nîştimanî ya Erebî, Partiya Nûjen û Demokratîk bo Sûriyê, Partiya Rêkeftin a Demokrat a Kurdî ya Sûrî, Tevgera Çaksazî ya Kurdî-Sûriye, Partiya Asûrî ya Demokratîk, Partiya Biratî ya Kurdistanê, Partiya Roj a Demokrat a Kurd li Sûriyê, Yekitiya Nîştimanî ya Azad-Rojava, Tevgera Civaka Demokratîk, Kongra Star, Partiya Muhafazkaran a Demokratîk, Partiya Têkoşîna Demokart, Şepêla Pêşeroj a Kurdistanê, Partiya Demokrat a Kurdistanê-Rojavayê Kurdistanê, Desteya Koordîneyê ya Nîştimanî (Tevgera Guhertinê ya Demokartîk), Partiya Yekitiya Suryan, Partiya Sûriya Pêşerojê, Şepêla Çep a Şoreşger li Sûriyê, Partiya Yekitiya Demokratîk a Kurd li Sûriyê.