MSD: Tüm demokratik güçler ulusal diyaloga katılmalı

MSD, "Tüm demokratik ulusal güçler demokratik ve merkezi olmayan bir Suriye için ulusal diyaloga katılmalı" dedi.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD), Suriye'de 15 Mart 2011'de başlayan krizin 12. yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması düzenledi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi’nin Qamîşlo’daki merkezinde yapılan açıklamayı Eşbaşkan Emine Omer okudu.

Suriye'de halk hareketinin Dera kentinden başladığına değinilen açıklamada "Suriye Devrimi’nin yönü değiştirildi, Suriyelilerin umut ve hayalleriyle hiçbir ilgisi olmayan partilerin çıkarları için kullanıldı. Öte yandan tarihi başarılar da elde edildi, öncelikle eski ideolojik ve siyasi kalıpları kırıldı, özgüven arttı.  Bu iki başarı kaybedilmemeli” denildi.

Açıklamanın devamında Suriyeli erkek ve kadınların baskı ve işgale karşı gösterdiği cesaret ve fedakarlıklar selamlanırken, MSD'nin Suriye'deki tüm halkların onurlu yaşam ve özgürlük talebini desteklediğinin altı çizildi.

MSD, şunları belirtildi: "Tüm yurtseverlere ve gönüllülere halkın fedakarlıklarına layık bir çalışma yürütmesi, birlik olması ve ulusal birlik olması çağrısı yapıyoruz. Aynı şekilde uluslararası toplum Suriye halkının demokratik değişim, barışın, güvenliğin ve onurlu bir yaşamın sağlanması taleplerine kulak vermeli. Tüm demokratik ulusal güçler demokratik ve merkezi olmayan bir Suriye için ulusal diyaloga katılmalı."