Suriye’de açlık oranı rekor seviyelerde

Dünya Gıda Programı Cuma günü yaptığı açıklamada, Suriye'deki açlık oranlarının rekor seviyelere yükseldiği uyarısında bulundu.

Gıda Örgütü, yıllarca süren ekonomik krizi tetikleyen ve hayati altyapıya zarar savaşın 2,9 milyon kişiyi açlığa sürüklenme riskiyle karşı karşıya bıraktığını, 12 milyon kişinin ise bir sonraki öğünlerinin nereden geleceğini bilmediğini söyledi.

"Suriye'de açlık son 12 yılın en yüksek seviyesine çıktı" denilen açıklamada, nüfusun yüzde 70'inin yakında "aileleri için sofraya yiyecek koyamayacak" hale gelebileceği belirtildi.

WFP, gıda fiyatlarının üç yıl içinde yaklaşık 12 kat artmasıyla birlikte, "Suriye şu anda dünyada gıda güvencesi olmayan insan sayısının en yüksek olduğu altıncı ülke" diye ekledi.

WFP İcra Direktörü David Beasley bu hafta Suriye'ye yaptığı bir ziyaret sırasında, uluslararası toplumun Suriyelilere yardım etmek için adım atmaması halinde "başka bir kitlesel göç dalgasıyla" karşı karşıya kalma riskiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

"Uluslararası toplum bunu mu istiyor?" diye soran Beasley, donör ülkeleri "yaklaşan bu felaketi önlemek" için çabalarını iki katına çıkarmaya çağırdı.