Yeşil Sol'dan seçim çalışmaları: Sandığa gidelim, Erdoğan'ı gönderelim

Yeşil Sol Parti, birçok kentten seçim çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalarda, "Sandığa gidelim, arkadaşlarımızı ikna edelim, bu iktidarı gönderelim” mesajı verildi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Şirnex'te seçim çalışmalarını sürdürdü. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti Mêrdin Milletvekili Saliha Aydeniz, Yeşil Sol Parti Şirnex milletvekillileri Newroz Uysal Aslan, Ayşegül Doğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP), DBP, Özgür Kadın Hareketinden (TJA) yöneticileri, Cizîr'de Ticaret ve Sanayi Odası ile Şirnex Barosu’nu ziyaret etti. Heyet burada, 28 Mayıs'ta yapılacak seçime ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Ziyarette konuşan Şirnex Baro Başkanı Rojhat Dilsiz, birinci tur seçimlerinde Şirnex ve ilçelerinde birçok usulsüzlüğün yaşandığını hatırlatarak, bunlara sahadaki avukatların anlık müdahale ettiğini söyledi. Dilsiz, 28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde de aynı tutumu sergileyeceklerini belirtti.
Daha sonra heyet, Cizîr ilçesine bağlı Cinibrê, Nehrib, Gozîk, Ernebat, Xerapreş, Cibirî köylerinde halkla bir araya geldi.

Cinibrê köyünde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, seçimin daha bitmediğine dikkat çekerek, halka 28 Mayıs'ta sandığa gitme çağrısı yaptı. Aydeniz, "Bilindiği üzere seçim daha devam ediyor. 14 Mayıs stratejimiz neyse 28 Mayıs'ta aynı tavrı sergileyeceğiz. Türkiye demokrasisi için Kürt halkı üzerine düşen görevi yerine getirecektir. Kürt halkı bu görevi aynı zamanda özgürlüğü için de yapacak. Halkımızın 28 Mayıs'ta iktidarı değiştirmek için sandığa gideceğini ve duruşunu net bir şekilde göstereceğinden eminiz. Türkiye siyasetinin kilidi olan Kürt halkını bu konumdan almak istediler ancak 14 Mayıs seçim sonuçları da gösterdi ki halen kilit Kürt halkının elindedir. Moralimizi ve motivasyonunuzu düşürerek sandığa gitmemizi engellemeye çalışıyorlar. Halkımız umutlu olsun. Kilidi elimizden almak isteyenler, bizi siyasetsiz bırakmak isteyenler, aslında kendileri siyasetsiz ve kilitsiz kaldılar. Onun için faşizmle ortalığı karıştırmak istiyorlar. AKP'nin ittifakı Kürtlere düşman bir ittifaktır. Türkiye'nin demokrasisi için, Kürdistan'ın özgürlüğü için hepimizin sandıklara gitmesi gerekiyor” dedi.  
Heyet ardından Gozik köyünde halkla bir araya geldi. Yeşil Sol Parti Şirnex Milletvekili Newroz Uysal Aslan, “Seçime girerken önümüzde iki hedef vardı. İlk hedefimiz Cumhurbaşkanını devirmekti. İkincisi ise, Kürt halkı üzerindeki zulmü kaldırmaktır. Umut biziz. Siyaset yapmamız için bu tekçi iktidarı ortadan kaldırmamız lazım” diye belirtti.

 
MEREŞ
Yeşil Sol Parti Amed Milletvekili Adalet Kaya ile Wan Milletvekili Sinan Çiftyürek, Mereş’in Bararcix ilçesine bağlı köyleri ziyaret etti. Yeşil Sol Parti PM üyeleri ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mereş il ve ilçe yöneticilerinin de katıldığı ziyaretlerde, “tek adam rejiminin” neden değişmesi gerektiğini anlatan bildiriler dağıtıldı.

Partililer, Di-Mamış (Memişkahya), Xorikan (Damlataş) ve Rivyon (Tilkiler) köylerinde halkla buluşarak, Cumhurbaşkanlığı seçiminin önemine vurgu yaptı.
Yeşil Sol Parti Milletvekili Sinan Çiftyürek, “Şimdi tek pusula, tek hedef. Bu Nemrut’u göndereceğiz. Halkımızın iradesinin özgür olması için göndermemiz gerekiyor. ‘Sandığa gitsem ne olacak?’ diye düşünmemek lazım. Başaracağımıza inanmalıyız. Sandığa gitme oranı Kurdistan’da düşük. Etrafımızı ikna edelim. Kararsız olanları ikna edip sandığa getirip, ‘Bir oy bir oydur’ diyelim. Amacımız bu adamı aşağıya indirmek. Diğer şeyler ayrıntıdır. 28 Mayıs günü inanıyoruz ki, başaracağız. Sandığa gidelim, arkadaşlarımızı ikna edelim bu iktidarı gönderelim” ifadelerini kullandı.
Yeşil Sol Parti Milletvekili Adalet Kaya ise depremden sonra yaşanan mağduriyetlerden bahsederek, “Bu iktidar tamamen Kürt, Alevi, toplum düşmanıdır. Sadece kendi varlıklarını sürdürmek için ülkenin başındalar. Bu topluma bir faydaları yok. Biz Kürtler, Aleviler ve ezilenler olarak bunu biliyorduk ama Türkiye’deki yurttaşlar bilmiyordu. Onları da bir korku saldı. Aynı şeyi onlara da yapacaklarını düşünüyorlar. Bu iktidar herkese düşman” şeklinde konuştu.
Heyet, köy ziyaretlerinin ardından 8 Mart’ta yaşadığı Kizirli köyünde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Bazarcix HDP İlçe Eşbaşkanı Erdal İper’in ailesini ziyaret etti.

 
DÎLOK

Yeşil Sol Parti Dîlok Milletvekili Sevda Karaca Demir, esnaf ve sanayideki işçileri ziyaret etti. Ziyaretlerde halka 28 Mayıs’ta oy kullanma ve oyuna sahip çıkma çağrısında bulunan Demir, birlikte mücadele vurgusu yaptı.