Yeşil Sol Mêrdîn adayları: Halkın motivasyon ve inancı çok büyük

Yeşil Sol Parti Mêrdîn adayları Leyla Kaya ve Beritan Güneş, halkın motivasyon ve inancının çok büyük olduğunu belirterek, "Kürt halkı, sistemi tanıdığı için sandık başlarından ayrılmayacak" dedi.

Kurdistan ve Türkiye halklarının 14 Mayıs’ta sandık başına gitmesine bir hafta kadar kaldı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), bu kapsamdaki çalışmalarını hızlandırmaya başladı. Yeşil Sol Parti’nin Kurdistan’daki çalışma merkezlerinden biri de Mêrdîn. Kentteki adaylar, kapı kapı dolaşarak partilerinin tanıtımını yapıp halkın taleplerini dinliyor.

Mêrdîn adaylarından Leyla Kaya, yürüttükleri çalışmaların halka büyük bir heyecan yarattığını söylüyor. Kaya, sahada özellikle kadınların partilerine yönelik ilgilerinin yoğun olduğunu belirterek, bu ilginin seçim bürosu açılışlarından beri katlanarak çoğaldığını kaydetti.

'HALKTA UMUT VE MOTİVASYON VAR'

Kaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Büro açılışlarımız miting havasında geçiyordu. Özellikle gençlerin ve kadınların yoğun bir ilgisi vardı. Sonrasında köy ve mahalle ziyaretlerine başladık. Bildiğiniz üzere Mardin çok dilli, çok kültürlü bir şehir. Her insanımızdan yoğun bir ilgi gördük. Muhteşem bir atmosferle karşılaşıyoruz aslında. Yani halk çareyi Yeşil Sol’da görüyor. Büyük bir motivasyon ve umut var halkta. Çünkü her kesimden insanın yaşadıkları kentlerine dair söz kurabildiği, kendine yer bulabildiği bir partiyiz.”

'ÜÇÜNCÜ YOL'U KADINLAR SAHİPLENİYOR'

Kadınların sahadaki yaklaşımlarına ilişkin bilgi veren Kaya, şöyle dedi:
“İktidarın kadınlar üzerindeki baskıcı politikaları, gün geçtikçe derinleşiyor. Özellikle İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmesi aslında bu politikaların tam olarak dışavurumuydu. Yine eş başkanlık sistemini uyguladığımız belediyelerimize darbe yaparak kadınların kazanımlarına göz dikti. Bizler, cinsiyetçi ve tek adam rejiminin aslında ne kadar tehlikeli olduğunu Üçüncü Yol stratejimizle toplumun önüne koymuş olduk. Bu stratejimiz aslında daha çok kadınlar tarafından çok sahiplenilmiş durumda. O yüzden de büyük bir coşku ve umutla karşılıyorlar bizleri.”

 'ERKEK EGEMEN ZİHNİYETİ FARK ETMELİYİZ'

Kentin bir adayı Beritan Güneş ise sahadaki gözlemlerini paylaşırken, bir kadın aday olarak sahadaki yaşadığı zorluklara değindi.

Güneş, erkeklik halinin bir cinsten çıkarılıp bir zihniyet üzerinden tartışılması gerektiğini ifade ederek, şunları anlattı: “Zaman zaman bu hali bizim de ürettiğimiz oluyordur. Çünkü güçle ilgili bir şeydir. Sistem içerisinde büyürken onun kodlarını muhtemelen bizler de bünyemizde taşıyoruz ve belki hem uyguluyoruz hem de bize uygulanıyor. Dolayısıyla bunu fark etmek bence en önemlisidir. Erkek egemen zihniyetini fark edip, hem kendimize hem de çalıştığımız kişilere geri bildirim vererek aşabileceğimizi düşünüyorum. Ama tüm bunlara rağmen Mardin’de Yeşil Sol Parti’nin kadın adayları olarak çok coşkuyla karşılanıyoruz.”

 'GENÇLER VAR OLMAK İSTİYOR'

Mêrdîn’in kozmopolit yapısına da değinen Güneş, “Bu kent, çok fazla kaynağın olduğu bir şehirdir. Yine çok fazla inancın ve dilin olduğu bir şehirdir. Bu zenginlik içerisinde nasıl bu kadar fakir kalıyoruz? Ben hâlâ onun şaşkınlığı içerisindeyim. Yani çok önü açılmayan bir şehirdir. Politik potansiyeli yüksek olan bir şehirdir. Dolayısıyla gençlere yaklaşım ve onlara sağlanacak olan imkanların da çok politik olması gerekiyor. Gençler tabii ki var olmak istiyorlar. Yani Mardin'de kendi toprakları üstünde kendi dilleriyle, renkleriyle var olmak istiyorlar. Bunun için daha güçlü bir temsiliyet istiyorlar. Genç adaylar olarak da bizler bu temsiliyeti sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Bunu da sık sık gençlerle bir araya gelerek ve sürekli geri bildirim halinde olarak sağlayabileceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

'KÜRT HALKI SANDIKLARI KORUYACAK'

Seçim güvenliğinin Türkiye’de her zaman tehlikede olduğunu vurgulayan Güneş, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Türkiye'de ilk kez seçmen değilim. Daha önceki seçimlerde trafoya giden kedilerden daha birçok soruna kadar biliyoruz. Yani tarihimiz bunlar içerisinde geçti. Dolayısıyla tabii ki endişeliyim. Ama yeterince tedbir alındığında ve haklı bir yolda ısrar edildiğinde bir şeylerin değişebileceğini de hep birlikte gördük. Arkadaşlarımız ve avukatlarımız bununla ilgili ciddi çalışmalar içerisindeler. Ben halkın da sandık başından ayrılacağını düşünmüyorum. Kürt halkı politik okumaları yerinde olan ve güçlü olan bir halktır. Dolayısıyla sandıkların başında kalacaktır. Sistemin neler yapabileceğini de çok iyi bilen bir halktır. Bu konuda tedbirler alıyoruz ve seçim esnasında da çok aktif bir şekilde rol alacağız.”