Yeşil Sol Parti kurucu özne olacak

HDP İzmir İl Eşbaşkanı Çınar Altan, cumhuriyetin ikinciyüzyılında demokratikleşmesinin, emekçiler, ezilen kesimler ve ötekileştirilenlerin özne olduğu bir hareketle sağlanacağını belirterek, “Yeşil Sol, Meclis’te ve sokakta bunun temsilcisidir" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Eşbaşkanı Çınar Altan, demokratik cumhuriyetin kurulmasında halkların özne olup olmayacağını belirleyen bir seçime gidildiğini söyledi. 


ANF’ye konuşan Altan, halklar için bu seçimin oy kullanmaktan daha fazlası olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Kısa sürede tanıtımın benimsenmesi, halklar tarafından karşılık bulması önemliydi. Sadece bir seçimde oy kullanmanın ötesinde de kitlelerin politik olarak özneleşme özleminin karşılık bulduğunu görüyoruz. Bunun adresi olan Yeşil Sol Parti olarak bu özleme karşılık verebilecek şeyi örgütlüyoruz. Çok iyi tepkilerle karşılaşıyoruz. Daha öncesinde parti çalışmalarında etkin olmayan arkadaşlarımızın ve tanımadığımız kişilerin bu seçim sürecine doğrudan katıldığı, gönüllü olduğu bir süreç yaşıyoruz.”

YEŞİL SOL PARTİ KRİTİK ROLDE

Yeşil Sol Parti’nin seçimlerdeki rolünün önemine dikkat çeken Altan, şöyle devam etti: “Türkiye ikinci yüzyılına girerken burada aslında üç seçenek bizleri bekliyor. Birinci seçenek; yüz yıllık tekçi ve inkarcı rejimin devamının AKP-MHP iktidarı özgünlüğünde devam ettirilmesi ve daha fazla ağırlaştırılması. İkinci seçenek; muhalefet olarak Millet İttifakı'nda cisimleşen, yüz yıllık rejimi bir restorasyon sürecine giderek rejimin devamını ama daha yumuşak dozda devam edilmesi seçeneği var. Esasında biz de üçüncü seçeneğin önemli olduğunu düşünüyoruz. Kitlelerin neden Yeşil Sol Parti’ye oy vermesinin gerektiğinin özü de şu; eğer yüz yıllık rejim, demokratik bir şekilde ikinci yüzyılına girecekse kurucu iradesi bütün işçi, emekçi sınıflar başta olmak üzere ezilen halklar, inançlar ve bütün ötekileştirilenlerin özne olduğu bir hareketle başlayacak. Yeşil Sol, Meclis’te de sokakta da böylesi bir üçüncü yolun tek temsilcisidir.”

12 MAYIS’TA GÜNDOĞDU’DA BULUŞALIM

12 Mayıs’ta İzmir’de yapılacak olan final mitingine tüm halkları çağıran Altan, şunları söyledi: “Final mitingimizde bu zamana kadar söylediğimiz her şeyi, bütün eylemlerimizi, hep beraber birleştireceğimiz ve dosta da düşmanı da kendi gücümüzü, potansiyel ve aktüel gücümüzü göstereceğimiz bir miting olacak. Buradan da bütün İzmir ve Ege halkına çağrıda bulunuyoruz. Gelin 14 Mayıs akşamı kuracağımız halayların provasını 12 Mayıs’ta hep beraber Gündoğdu Meydanı'nda yapalım”