Yeşiller: Seçimler Erdoğan’ın otoriter iktidarından demokrasiye dönmek için büyük şans

Almanya’daki hükümet ortaklarından Yeşiller Partisi, 14 Mayıs seçimlerine dikkat çekerek, "Yıllardır Erdoğan’ın otoriter iktidarı altında bulunan Türkiye’nin demokrasi ve hukuk devletine dönme şansı büyüktür" dedi.

Türkiye ve Kuzey Kurdistan'da 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler için seçmenlere “Demokratik dönüşüm sürecine katılın” çağrısı yapan Almanya’daki hükümet ortaklarından Yeşiller Partisi, Kürt sorununun da diyalog ve barış yoluyla çözülmesini istedi.

Yeşiller Partisi, yazılı bir açıklama yaparak 14 Mayıs seçimlerinin önemine dikkat çekti.

Partinin yönetimi adına yapılan açıklamada, Almanya’da yaşayan 3 milyondan fazla Türkiye ve Kuzey Kurdistanlı nedeniyle Türkiye ile ilişkilerin önemine vurgu yapılarak, “Önümüzdeki süreçte demokratik bir Türkiye ile ilişkilerimizi daha da güçlendirmek istiyoruz” denildi. Türkiye’de demokrasi, hukuk devleti, eşitlik ve insan hakları için mücadele edenlerden yana olduğuna vurgu yapan Yeşiller Partisi, bütün siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep etti.

Kürt sorununun da barış ve diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini ifade eden Yeşiller Partisi, Türk devletinin dış ilişkilerde saldırgan politikasından da vazgeçmesini istedi. Türkiye’nin demokrasi ve hukuk devletine dönmesi halinde Avrupa Birliği üyeliği görüşmelerin yeniden başlaması gerektiğini belirten Yeşiller, 14 Mayıs seçimleri için ise şu çağrılarda bulundu:

“Meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle uzun yıllardır Erdoğan’ın otoriter iktidarı altında bulunan Türkiye’nin demokrasi ve hukuk devletine dönme şansı büyüktür. Almanya’da ve Türkiye’de bulunan seçmenlerin 14 Mayıs seçimlerine katılmasını ve demokratik dönüşüm sürecine katılmasını istiyoruz.”