Ekoloji Derneği'nden 'Bir fidanla yaşama sahip çık' kampanyası için çağrı

Ekoloji Derneği, Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin “Bir fidanla yaşama sahip çık” kampanyasına katılmaya çağırdı.

Ekoloji Derneği, Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin geçen yıl ormansızlaştırma ve savaş politikalarına karşı barışı ve yaşamı savunmak adına gerçekleştirdiği fidan dikme kampanyasını bu yıl depremde yaşamını yitirenlerin anısına “Bir fidanla yaşama sahip çık” şiarıyla sürdürdüğünü hatırlatarak, kampanyayı desteklediğini duyurdu. 

Konuya ilişkin yazılı açıklamada, “6 Şubat Maraş merkezli depremler sonrasında rant ve tahakküm sistemiyle kurulan kentler binlerce cana mezar olmuş ve kentlerin ekokırım suçlarıyla inşası ‘doğal’ olan depremi felakete dönüştürmüştür. Yaşam alanlarını mezara dönüştüren kötücül düzen karşısında; kaybedilen her bir can adına bir fidan dikerek yaşamı yeniden doğuracak, yeşertecek ve yaşamı özgür ve ekolojik inşa etme mücadelesine devam edeceğiz. ‘Bir fidanla yaşama sahip çık’ şiarıyla başlatılan fidan dikme kampanyasını Amed’de yaşamlarını yitiren canlara adıyoruz” denildi. 

ETKİNLİĞE KATILMA ÇAĞRISI

Açıklamanın devamında, "1-10 Nisan tarihi arasında ‘Bir fidanla yaşama sahip çık / Tu jî darekê biçîne, jîyanê şîn bike’ sloganıyla; halkı, sivil toplum örgütlerini ve tüm yaşam savunucularını Amed kentinde; bahçede, balkonda, köylerde, okullarda, sokakta, mahallede ve kentin her köşesinde yapılacak fidan dikim etkinliğine katılmaya ve bu kampanyaya herkesi teşvik etmeye davet ediyoruz" diye belirtildi.