Bakırhan Curnê Reş'te: Hilekarlara iyi bir ders vereceğiz

Seçimlerin yenileneceği Curnê Reş'te binlere hitap eden DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "Curnê Reş halkı 2 Haziran’da en büyük cevabı vererek Kürt halkının nerede durduğunu bir kez daha kanıtlayacaktır. Hile yapanlara iyi ders vereceğiz” dedi.

CURNÊ REŞ'TE YENİDEN SEÇİM

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, seçimlerin yenileneceği Riha'nın Curnê Reş ilçesinde (Hilvan) partisinin halk buluşmasına katıldı. Bakırhan'ı ilçe girişinde aralarında DEM Parti milletvekilleri Ömer Öcalan, Pervin Buldan, Dilan Kunt Ayan, Sinan Çiftyürek, Curnê Reş Belediye Eşbaşkan Adayları Serhan Paydaş ve Garip Yeşil'in de olduğu kalabalık bir kitle karşıladı.

Bakırhan ve beraberindeki heyet, ilçe merkezi Çimdinli Mahallesi'nde bulunan pamuk tarlasında çalışan mevsimlik tarım emekçilerini ziyaret ederek, emekçilerin yaşadığı sorunları dinleyip notlar aldı. Ziyarette DEM Parti'nin emekçilere dönük projeleri anlatılarak 2 Haziran'da destek talebinde bulunuldu.

‘2 HAZİRAN’DA BİR KEZ DAHA KAZANACAĞIZ’

Ardından halk buluşmasının yapıldığı seçim bürosu önündeki alana gidildi. Buluşmaya DEM Parti Serêkaniyê, Xelfetî, Wêranşar, Pirsûs, Hewag belediye eşbaşkanları, Riha Barış Anneleri Meclisi üyelerinin yanı sıra binlerce kişi katıldı.  Buluşma DEM Parti Curnê Reş ilçe ve Riha il eşbaşkanlarının halkı selamlaması ile başladı. Curnê Reş Belediye Eşbaşkan Adayları Serhan Paydaş ve Garip Yeşil ise 31 Mart’ta DEM Parti’nin kazandığını, 2 Haziran’da bir kez daha kazanacakları mesajı verdi. 

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ise, “Hilvan halkı 2 Haziran’da en büyük cevabı vererek Kürt halkının nerede durduğunu bir kez daha kanıtlayacaktır” dedi ve ziyaret ettiği Kandıra ve Edirne zindanlarından Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın selamlarını iletti.

‘KÜRT HALKI BÜTÜN EMEK VE BEDELLERE SAHİP ÇIKTI’

Rihalı Kürt siyasetçiler İbrahim Ayhan, Feridun Yazar ve Muhsin Melik’i anan Bakırhan, “Muhsin Melik kalleş bir saldırıda katledilirken bugünler için yaşamını verdi. İbrahim Ayhan sizin seçtiğiniz bir vekildi, bir gün rahat bırakmadılar. Sürgün yollarında yaşamını yitirdi. Feridun Yazar 30 yıl boyunca bir gün Kürt halkının demokratik haklarına kavuşması için bütün ömrünü feda etti. Yaşamını yitiren Kürtlerin dili kimliği onurlu ve eşit bir yaşama ulaşması için emek veren ama bugün aramızda olmayan bütün yoldaşlarımıza üç arkadaşımız şahsında saygı ve minnetlerimizi gönderiyor onlara sözümüzü bir kez daha bu alanda yeniliyoruz. Hiçbir bedel, hiçbir emek boşuna verilmedi. Kürt halkı bütün emeklere, bütün bedellere sahip çıkarak Kurdistan’da bütün baskılara rağmen 79 belediye aldı. Siz var olun. Hûn her bijîn” ifadelerini kullandı. 

‘SEÇİMLERİN YENİLENMESİ ZATEN HAKSIZLIK’

“Emin olun rahat olun Hilvan halkı 2 Haziran’da kendisinden çalınan belediyeyi tekrar güçlü bir şekilde alacaktır” diyen Bakırhan, “Sanki yıllardır Hilvan’da iyi bir hizmet yürütmemişler gibi reklamları da gerçek belediyecilik. Sizin gerçek belediyeciliğiniz yolsuzluktur, usulsüzlüktür, adaletsizliktir. Sizin gerçek belediyecilik dediğiniz belediyelerde rantçılığın alası yapılıyor, hırsızlığın, yolsuzluğun alası yapılıyor. Sizin gerçek belediye dediğiniz yerlerde yol yok, kaldırım yok, su yok, hizmet yok. Bizim kayyumlardan aldığımız belediyeler, 100 yıl dahi ödesek kapanmayacak bir borç batağına batırılmış. Bizim onlardan aldığımız belediyelerde ne kadın, ne hizmet, ne de yoksul emekçi halk var. Hile yapanlara sandıkta iyi bir ders vereceğiz. Seçimlerin yenilenmesi zaten haksızlık” şeklinde konuştu. 

’22 YIL İKTİDARDAYDINIZ DA NEDEN SEÇİME 3 GÜN KALA?’

Seçime az bir süre kala İŞ-KUR üzerinden ilçede işe alımların yapılmak istendiğini değinen Bakırhan, “Utanmadan ne diyorlar? Diyorlar ki bize oylarınızı verin, İŞ-KUR aracılığı ile çocuklarınızı işe koyacağız. E be yalancılar, 22 yıldır iktidardaydınız; niye şimdiye kadar koymadınız da seçime 3 gün kala çocuklarımızı işe koyuyorsunuz? Be hırsızlar, adaletsizler, be hak yiyenler!. Sanıyorlar ki Hilvan’ın gençleri emekçileri bu yalana kanacak. Bunlara adalet kalkınma diyorlar ama yalan ve haramın dışında bir şey bilmiyorlar. İŞ-KUR AKP’nin ilçe binası haline getirmişler. İŞKUR bir partinin değil devletin kurumudur. Demek ki İŞ-KUR sizin emrinizdedir. İŞKUR aracılığıyla işe alacağız dediğiniz insanları işe alacaksınız, girişini yapacaksınız, 3 gün sonra kapının önüne koyacaksınız. Öyle mi, değil mi? Bugüne kadar AKP verdiği hangi sözü yerine getirmiştir? İktidar geldiklerinde ne demişlerdi, ‘adaletli davranacağız’ demişlerdi. 22 yıldır Türkiye’nin Kürt illerinin yaşadığı kadar büyük bir adaletsizliği acaba Cumhuriyet tarihinde bu topraklarda yapıldı mı?” diye sordu. 

‘YÖNETİME ORTAK OLACAĞIMIZ GÜNLER UZAK DEĞİL’

“Biz bunlara yerel seçimde büyük ders verdik” diyen Bakırhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “DEM Parti olarak Türkiye yönetimine ortak olacağımız günler uzak değil. Kimse 31 Mart’ta AKP’nin böyle büyük kaybedeceğini bekliyor muydu? Ama biz ne yaptık? Onurlu Kürt halkı, onurlu Türkiye halkları, onurlu kadınlar ve gençler bu usulsüzlük, yolsuzluk yapanlar sandıkta büyük bir ders verdik. Türkiye’nin her yerinde, Kurdistan’ın birçok yerinde seçim kaybetmişler, şimdi Hilvan’ı alacağız diyorlar. Halk, kimliğini reddeden, yaşadığı her yere terörist diyen bu anlayışlara sandıkta gerekli olan cevabı verecek. Hilvan sen onurlusun, sen yiğitsin, sen güçlüsün, sen 40 yıldır zulme, faşizme, baskıya, zindana, yokluğa ve yoksulluğa boyun eğmedin, bundan sonra da yalanlara eğmeyeceksin. Şimdi kadın arkadaşlar bakın Hilvan belediyesi, Hilvan’da kadınların gideceği sosyalleşeceği ya da ürettikleri mal ve hizmetlerin pazara sunulacağı kültür ve sanatla uğraşacağı tek bir mekan var mı? Gençlerimize, kadın yoldaşlarıma iş olanakları yaratacağız. Onlar ailelerine, ceplerine çalışıyor. Biz söz veriyoruz, Hilvan halkına çalışacağız.” 

‘AKP TÜRKİYE’NİN HUZURUNU KAÇIRDI’

AKP’nin Türkiye’nin huzurunu kaçırdığını dile getiren Bakırhan, “’DEM gelirse huzur kaçacak diyorlar’. Yalancılar, bu ülkenin huzurunu siz kaçırdınız, siz! Cezaevlerini Kürtlerle doldurdunuz, Kürt konser veremiyor, dilini kullanamıyor. Kürt’ün olduğu her yere operasyon yapıyorsunuz, savaş çığırtkanlığı yapıyorsunuz. Kürt neredeyse onu düşman görüyorsunuz. Sizler bu ülkenin en büyük huzursuzluk kaynağısınız. Akşama kadar kürsüde elinizde mikrofon Kürtlere parmak sallıyorsunuz. Emin olun sizin kadar huzursuzluk yaratan, sizin kadar bu halkları rahatsız eden, sizin kadar Türkiye halkının bıktığı başka bir parti yoktur. Biz huzurun, adaletin, insanca yaşamın teminatıyız. Bizim belediyelerimizde huzur var. Bizim belediyelerimizde adalet var. Emin olun arkadaşlarımız 2 Haziran’da seçildiklerinde oy vermiş-vermemiş diye ayrım yapmayacak. Belediyenin kapısı Hilvan’da yaşayan herkese açık olacak. Kim hizmet istiyorsa, kimin hizmete ihtiyacı varsa önceliği ona verecek. Belediye eşbaşkalarımız burada, bir eksikliklerini görürseniz 24 saat vekillerimiz, bizlerin telefonlarımız açıktır. Emin olun zerreyi miskal kadar bir haksızlık, hukuksuzluk gördüğümüz zaman en başta biz onların yakasına yapışırız. Ama Hilvan belediyesinin yaptığı bütün hukuksuzluklara, yolsuzluklara göz yuman bir iktidarla karşı karşıyız” şeklinde konuştu. 

 Buluşma Kürtçe şarkılar eşliğinde çekilen halay ile son buldu.