Ecevit Piroğlu için Bern'de eylem

Ecevit Piroğlu için Bern'de yapılan eylemde, “İadesi durumunda başına neler gelebileceğini çok iyi biliyoruz. Üzerindeki iade tehdidi kaldırılarak serbest bırakılmasını istiyoruz” denildi.

Türk devletinin iade talebi üzerine Sırbistan devletinin yaklaşık 2 yıldır tutukladığı Ecevit Piroğlu'nun serbest bırakılması talebiyle İsviçre'nin Bern kentinde eylem gerçekleştirildi.

Avrupa Demokratik Güç Birliği- ADGB öncülüğünde Bahnhofplatz'ta düzenlenen eylemde, üzerinde “Ecevit Piroğlu serbest bırakılsın” yazılı pankart ve Piroğlu'nun fotoğrafları taşındı.

Eylemde bir konuşma yapan siyasetçi Nejdet Atalay, uluslararası hukuku hiçe sayarak Türkiye'nin talebi doğrultusunda Sırbistan'ın Ecevit Piroğlu'nu iade etmek istediğini belirtti. Piroğlu'nun iadesine karşı oluşturulan uluslararası dayanışma sayesinde birçok kez iadenin engellenebildiğini hatırlatan Atalay, “Piroğlu’nun Türkiye'ye iade edilme tehlikesi henüz atlatılmış değildir. Sırbistan'ın iade tehdidi hala sürmektedir” dedi.

Gezi'den Rojava'ya Piroğlu'nun vermiş olduğu mücadeleye değinen Atalay, “İade tehdidine karşı uluslararası dayanışmayı yükselterek Piroğlu ile dayanışmamızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

ADGB adına söz alan Tuncay Yılmaz ise, Ecevit Piroğlu'nun da uluslararası bir komplo ile tutsak edilen Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan gibi bir komplo sürecine uğratıldığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ecevit Piroğlu, Türkiye halkları ve Kürt halkı için devrim mücadelesi yürütmüştür. Bizler Ecevit Piroğlu'nu Gezi direnişinden, Rojava Devrimi için verdiği mücadeleden tanıyoruz. Birçoğumuz kendisiyle çalışma yürütmüş arkadaşlarıyız. Ecevit yoldaşımızın iade edilmesi durumunda yaşamı ve güvenliğine yönelik başına neler gelebileceğini çok iyi biliyoruz. Bugün ADGB olarak Avrupa'nın birçok merkezinde olduğu gibi Bern'de de uluslararası hukuka aykırı bir şekilde tutuklu bulunan Ecevit Piroğlu üzerindeki iade tehdidinin kaldırılarak serbest bırakılmasını istiyoruz. Uluslararası kamuoyunu Ecevit Piroğlu'nun serbest bırakılması doğrultusunda duyarlı olmaya çağırıyoruz.”