KCDK-E: Seferberlik ruhuyla 1 Kasım eylemlerine katılalım

KCDK-E, "1 Kasım Dünya Kobanê Günü eylemlerine katılmaya ve seferberlik ruhu ile herkesi katmak için çalışmaya çağırıyoruz" dedi.

KCDK-E Eşbaşkanlık Divanı, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü'ne ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Açıklamada, "Demokrasi, özgürlük, kadın ve Kürt düşmanı AKP iktidarı, Kürt halkının kazanımlarını yok etmek için yayılmacı politikalarla, askeri ve siyasi olarak geliştirip yönettiği insanlık düşmanı DAİŞ çeteleri ile Rojava devrimine saldırtarak özgürlükler devrimini boğmaya çalıştı" denildi.
"İnsanlık düşmanı DAİŞ çeteleri barbarca yöntemlerle hem bölgede hem de Paris, Berlin, Brüksel ve dünyanın birçok merkezinde patlattıkları bombalar ve yaptıkları katliamlarla dünyada korku yaratmıştır" vurgusunda bulunulan açıklamada, "Bölgede güç olduklarını söyleyen, teknik donanıma ve orduya sahip güçler ise mücadele etme şöyle dursun karşılaşmamak için silahlarını bırakıp kaçmışlardır. Buna karşın bu barbar çetelere karşı Kobanê'de-Rojava'da  kahramanca direniş gösteren QSD'nin, insanlık adına zafer kazandırdığını unutmamamız gerekir" diye kaydedildi.

'TÜRK DEVLETİ, DAİŞ ÇETELERİNİ HALKLARA SALDIRTTI'

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:
"Rojava’da mücadele sonucu Kürtlerin ve halkların kazanımları, Reber Apo’nun demokratik ulus paradigması yoluyla özgür eşit ortak yaşam projesinin pratikleşmesinin geliştirdiği umut ve çözüm gerici güçlerin hedefi olmuştur. Tekçi, ırkçı zihniyetin sahibi Türk devleti ve gerici güçler barbar DAİŞ çetelerini Rojava’ya saldırtarak hem Kürtleri  ve halkları katletmek hem de gelişen devrimi boğmak için harekete geçmiştir.
QSD, YPJ, YPJ güçlerinin Kobanê’de kahramanca direnişi, Rojava halkları ve dünya insanlığı adına zafer kazanması tüm dünya insanlığında büyük bir sempati kazanmış ve dayanışma geliştirmiştir. 1 Kasım 2014'te dünyanın her yerinden milyonlarca insan Kobanê'nin kahramanca direnişiyle dayanışmasını ifade etmek için sokaklara çıkarak, 1 Kasım’ı Dünya Kobanê Günü olarak ilan etmiştir.

'ÖCALAN'IN ÇİZGİSİ DÜNYAYA MODEL OLDU'

Reber Öcalan’ın çizdiği yolu gerçekleştiren Rojava devrimi, var olan toplumsal sorunların çözümüne cevap olmuş ve ortak yaşam modeli olarak Ortadoğu sınırlarının çok ötesinde tüm dünyanın her yerinden insanlık için alternatif çözüm modeli olmuştur. Rojava devrimi ve ortak yaşam modeli büyük umut olarak insanlığa armağan edilmiştir. Kapitalist moderniteye karşı başka bir dünyanın mümkün olduğunu gösteren Rojava devrimi, insanlık için alternatif bir yaşam modeli olmaya devam etmektedir.
İşte 1 Kasım Dünya Kobanê Günü bu büyük emeğin ve bu uğurda şehit düşenlerin onurlu günüdür ve tüm insanlığa armağan edilmiştir. Kobanê direnişi, DAİŞ vahşetine karşı insanlığın özgürlük ve demokrasi bayrağı olmaya devam etmektedir. Kobanê ve Rojava devrimi tüm insanlığın ortak değeri, kazanımı ve ütopyasının pratikleşmesidir.
1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesiyle, Kobanê için direnen tüm halkımızı, dostlarımızı ve sahiplenen insanlığı kutluyor ve bu mücadele için bedel ödeyen tüm şehitleri saygıyla anıyoruz. 1 Kasım Dünya Kobanê Günü Kürdistan halkına ve insanlığa kutlu olsun diyoruz.
Halklar arası enternasyonalist mücadelenin önemli bir adımı olan Kobanê başta Kürt halkı olmak üzere tüm dünya halklarının sahip çıkması gereken büyük bir değer olmaya devam etmektedir.
Kobanê direnişi tüm halkların dayanışması sahiplenmesi ve ortak mücadelesi olmuştur.
Görkemli kadın direnişi sayesinde insanlık tarihine örnek bir mücadele geleneğiyle yazılmıştır. Kobanê direnişi, Ortadoğu’nun başına bela edilmiş, barbar DAİŞ çetelerinin bitiş sürecinin başlangıç adımı olmuştur. Bu görkemli direniş Reqa zaferi ile taçlandırılarak devam etmiştir.
Kobanê özgürlük ve direniş ruhu Ortadoğu halklarının umudu olarak doğarak tüm halkları kalbinde birleştirerek büyümektedir.

'TÜRK DEVLETİNE KARŞI DİRENİŞİ YÜKSELTMELİYİZ'

Soykırımcı Türk devleti, DAİŞ çetelerinin eliyle yapamadığını işgalci ordusu ve paramiliter çeteleriyle günümüzde sürdürmeye devam eden etmektedir. Türk devleti Kürdistan ve bölge halklarına saldırmaya devam etmektedir. Başta Şengal olmak üzere, Güney, Rojava ve Kürdistan’ın tüm parçaları üzerinde işgal ve ilhak saldırıları sürmektedir.
Bugün de uluslararasılaşan Kobanê direniş ruhu ile Türkiye’nin işgal, katliam ve faşist saldırılarına karşı direnişi her yerde direnişi yükseltmeliyiz.

'1 KASIM'DA TÜM DÜNYADA EYLEMDE OLALIM'

Enternasyonalist dostlar öncülüğünde tüm dünyada yapılacak 1 Kasım Dünya Kobanê Günü eylemlerine, özgürlük zamanı hamlesi ruhuyla katılarak, işgale, faşizme karşı ortak mücadeleyi alanlarda birlikte haykırma günü yapalım.
KCDK-E olarak Kürdistanlıları, özgürlük, eşitlik savunucularını tüm dünyada yapılacak 1 Kasım’da Dünya Kobanê Günü eylemlerine katılmaya ve seferberlik ruhu ile herkesi katmak için çalışmaya çağırıyoruz."