Kürt gençleri OHCHR ile görüşecek

Kürt gençlik hareketleri TCŞ ve TekoJIN, Cenevre’de BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi’nde (OHCHR) sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi. Akşam saatlerinde yetkililerle bir toplantı yapılması bekleniyor.

İşgalci Türk devletinin gerillaya karşı kimyasal silahlar kullanması ve Rojava’ye yönelik saldırılarına karşı İsviçre’nin Cenevre kentinde bir sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirildi.

TCŞ ve TekoJIN üyeleri OHCHR’ye girerek yetkililerle görüşmek istediklerini bildirdi.

Eylemciler şu açıklamayı yaptı

“9 Kasım’da Dünya Sağlık Örgütü kimyasal silahlarla ilgili bir toplantı sözü vermesine rağmen, ancak şu ana kadar aktivistlerle temasa geçmediler. Günümüz gençliğinin bu talebi için doğrudan kurum yetkilileri ile görüşmek gerekmektedir.”

Eylemciler OHCHR ile görüşme yapmadan ayrılmayacaklarını belirtti.

Eylem sırasında “Yaşasın Rojava direnişi”, “Kimyasal saldırıları durdurun” ve “BM görevini yap” sloganları atıldı.

Bir süre sonra bazı yetkililer gençlerin yanına geldi. Eylemciler, yetkililere şunları söyledi: “Kurdistan’daki savaşı her gün görüyorsunuz ve buna karşı her gün sessizliğinizi koruyorsunuz. Kimyasal silahlar her gün aralıksız bir şekilde kullanılıyor. Bu saldırılara karşı çıkan kişileri ve kurumlara karşı hemen bir baskın veya farklı bir politika uygulanıyor. Şebnem Fincancı’nın açıklamasının ardından hemen tutuklanması da bunların ispatıdır”

Adları öğrenilemeyen yetkililer neler yaşandığını bildiklerini dile getirirken “Neden bir şey yapmıyorsunuz” sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

Bunun üzerine gençlerin bina önünde bir basın açıklaması yaparak eyleme son verdi.

Basın açıklamasında bu akşam saat 18.00’da gençlerle OHCHR komisyonu yetkilileri arasında bir toplantı yapılacağı bildirildi.