Gazze'de son durum: Hastane bombalandı, kriz derinleşiyor

Gazze’de salı günü bir hastane yerleşkesinin bombalanması ardından Arap ülkeleri ve İran’da büyük protesto gösterileri düzenlendi. İsrail, hastaneye düşen roketin İslami Cihad’a ait olduğunu iddia etti.

17 Ekim Salı günü Gazze'deki bir hastane yerleşkesine düzenlenen saldırıda en az 200 kişi öldü. Bazı kaynaklar 500 ölüden bahsediyor. 

HAMAS İSRAİL’İ SORUMLU TUTTU

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı, saldırıdan İsrail'i sorumlu tuttu. İsrail ordusu saldırıyı Hamas'ın müttefiki olan Filistinli İslami Cihad örgütünün başarısız bir roket saldırısına bağladı.

İSRAİL: İSLAMİ CİHAD YAPTI, KANIT SUNACAĞIZ

İsrail ordusu, Tuğamiral Daniel Hagari aracılığıyla CNN'e yaptığı açıklamada, Gazze'deki militanlar arasında "bunun bir İslami Cihat olayı olduğunu söyleyen" yazışmalara sahip olduklarını söyledi.

Hagari, ayrıca saldırının hastane otoparkı üzerindeki etkisini gösteren insansız hava aracı görüntülerine sahip olduklarını belirtirken, İsrail saldırısının hastane üzerinde etkisi olmadığını savundu.

PROTESTO GÖSTERİLERİ

Hastane saldırısı ardından Arap ülkeleri ve İran’da büyük protesto gösterileri düzenlendi. Tahran'daki göstericiler Fransız elçiliğinin duvarlarına yumurta fırlatırken "Fransa ve İngiltere'ye ölüm" diye bağırdılar.

Ürdün'ün başkenti Amman'da göstericiler sokaklara döküldü. İşgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın gitmesini isteyen göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı.

Hamas'ın müttefiki Lübnan Hizbullahı, İsrail'i suçladığı "katliam" niteliğindeki hastane saldırısını kınamak için bu çarşamba "öfke günü" çağrısında bulundu. Hizbullah yaptığı açıklamada "Çarşamba, düşmana karşı öfke günü olsun" dedi.

İKİ HAMAS SUBAYI ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan İsrail ordusu, aralarında Hamas'ın Gazze'deki "tanksavar sistemi komutanı" Muhammed Alwadia'nın da bulunduğu iki Hamas subayını "imha ettiğini” bildirdi.

GAZZE’DE 3 BİNİ AŞKIN ÖLÜ

Filistinli yerel yetkililere göre çatışmaların başlamadığı 7 Ekim’den bu yana İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda, aralarında yüzlerce çocuğun da bulunduğu çoğunluğu sivil 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

İSRAİL’DE 1400’Ü AŞKIN ÖLÜ

İsrail ordusuna göre savaşın başlangıcından bu yana İsrail'de çoğu Hamas saldırısının gerçekleştiği 7 Ekim günü siviller olmak üzere 1.400'den fazla kişi öldürüldü ve 199 kişi de kaçırıldı. İsrail ayrıca saldırının ardından kendi topraklarında 1.500 Hamas savaşçısının cesedine ulaştığını duyurdu.

11 SAĞLIK TESİSİ HEDEF ALINDI

Pazartesi günü bir açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Gazze’de «111 tıbbi tesisin" hedef alındığını ve “12 sağlık personelinin öldürüldüğünü” 60 ambulansın hedef alındığını bildirmişti.

2 BİN 185 BİNA YIKILDI, 5 BİN 434 EV OTURULMAZ HALDE

Ayrıca Filistin topraklarına İsrail tarafından 9 Ekim'de uygulanan kuşatmanın ardından 2,4 milyon Gazzeli, elektrik, su ve gıda sorunu yaşıyor.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'ne (OCHA) göre 2 bin 185 bina tamamen yıkıldı ve 5.434 ev "oturulamayacak" kadar ağır hasar gördü. Ayrıca 8 bin 840 ev de harap oldu.

İSRAİL GAZZELİLERİN MAWASİ’YE GİTMESİNİ İSTEDİ

İsrail ordu sözcülerinden Yarbay Avichay Adraee, X üzerinden yayınladığı bir mesajda, Gazze sakinlerine Mawasi bölgesindeki insani yardım bölgesine gitmelerini ve "gerekirse uluslararası insani yardımın yönlendirileceğini" söyledi.

LÜBNAN-İSRAİL SINIRINDA DA ÇATIŞMALAR ARTIYOR

İsrail ordusu Filistin toprakları çevresinde ve kuzeyde Lübnan sınırı boyunca on binlerce asker konuşlandırırken, orduya göre yaklaşık 500 bin İsrailli sivil de çatışma bölgelerinden uzak tutulmak üzere tahliye edildi.

Güney Lübnan'da beş savaşçısının öldürüldüğünü açıklayan Hizbullah ile İsrail ordusu arasında her gün karşılıklı bombardımanlar yaşanıyor.

Hizbullah, Lübnan sınırında bir İsrail savaş tankını vurduğunu açıkladı. ABD Associated Press'e göre Merkava tankı bir füzeyle vuruldu ve İsrail askerleri yaralandı. Saldırının 18 Ekim Çarşamba sabahı erken saatlerde gerçekleştiği ve Aita al-Şaab sınır köyünde konuşlanmış bir İsrail devriyesini hedef aldığı düşünülüyor.

BM’DEN ATEŞKES ÇAĞRISI

Çarşamba günü Pekin'de bir açıklama yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalarda "derhal insani ateşkes" çağrısında bulundu.

Guterres, Yeni İpek Yolları forumunda 130 kadar ülkeden gelen temsilcilere "Tanık olduğumuz korkunç insani acıyı hafifletmek (...) için acil insani ateşkes çağrısında bulunuyorum" dedi.