28 tutsağın tahliyesi engelleniyor

ÖHD ve TUAY-DER, 28 tutsağın tahliyelerinin çeşitli bahanelerle engellendiğini açıkladı, "İmralı’da uygulanan tecrit bütün cezaevlerine yayılmaktadır" dedi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Amed Şubesi ile Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Amed, Dîlok, Elezîz, Erzîngan ve Erzirom illerinde bulunan 13 cezaevinde 28 tutsağın tahliye sürelerinin engellendiğini açıkladı. Konuya dair hazırlanan rapor, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu’nun (MED TUHAD-FED) binasında yapılan basın toplantısıyla açıklandı. Amed Kent Koruma Platformu, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Birleşik Emekliler Sendikası'ndan (BES) çok sayıda kişi de basın toplantısına katıldı.

'İMRALI TECRİDİ TÜM CEZAEVLERİNE YAYILIYOR'

Toplantıda konuşan ÖHD Cezaevi Komisyonu üyesi Zeki Binbir, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekti. Abdullah Öcalan ve tutsaklar Veysi Aktaş, Hamili Yıldırım ve Ömer Hayri Konar'ın ailelerinin 4 yıl 8 ay 21 gündür görüşme yapamadıklarını belirten Binbir, avukat görüşünün ise 4 yıl 3 ay 17 gündür engellendiğini aktardı. Binbir, “2 yıl 8 ay ise mutlak iletişimsizlik hali devam etmektedir. İmralı’da uygulanan tecrit bütün cezaevlerine yayılmaktadır" dedi.

Cezaevi İdare ve Gözlem Kurullarının "yargılama mekanizmaları" gibi hareket ettiğini belirten Binbir, "Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkını doğrudan etkileyen ‘iyi hal’ kavramı bu kurulların keyfi yaklaşımlarına bırakılmıştır" dedi.

Binbir, şunları söyledi: "Bu yönetmelikle beraber İdari ve Gözlem Kurulları mahpus hakkında ancak ve ancak yargı makamlarının karar verebileceği hallerde yargı makamlarının yetkilerini dahi aşacak bir şekilde karar mercii haline gelmiştir. Hapishane idareleri yeni yönetmelik ile kendilerine verilen yetkileri kötüye kullanmaktadır. Bu uygulamaya derhal son verilmelidir.
Raporumuzda yer verdiğimiz kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan İdari Gözlem Kurullarının hukuk dışı yaklaşım ve  kararlarıyla şartlı tahliye hakları engellenen mahpusların ivedilikle tahliye edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmamızla mahpusların buna ilişkin yaşadığı hak ihlallerine karşı Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesini (CPT), Adalet Bakanlığını ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonunu göreve davet ediyoruz."