Çağlar Demiröz son yolculuğuna uğurlandı

Kanser tedavisi gördüğü Atina’da yaşamını yitiren enternasyonalist devrimci Çağlar Demiröz, İstanbul Gazi Cemevi’nden yoldaşları tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Rojava’da DAİŞ çetelerine karşı savaşırken kansere yakalanan ve tedavi gördüğü Yunanistan Atina’da yaşamını yitiren enternasyonalist devrimci Çağlar Demiröz, İstanbul Gazi Cemevi’nden son yolculuğuna uğurlandı. HDP Milletvekili Musa Piroğlu, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun, HDP, HDK, ESP, Kaldıraç, SMF, Partizan'ın yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı cenaze töreni, devrim şehitleri için yapılan saygı duruşuyla başladı.

Cenaze töreninde ilk konuşmayı yapan HDP Milletvekili Musa Piroğlu, Edirne İpsala’dan cenazeyi getirirken bütün yol boyunca ne söyleyeceğini düşündüğünü ama bütün sözlerin yarıda kaldığını ifade etti. Koca bir kavgayı kısaca ömrüne sığdıran bir devrimciyi anmanın zor olduğunu dile getiren Piroğlu, "Zor bir iş koca bir kavgaya adayan bir devrimciyi anmak, anlatmak, kaldırmak zor iş. Sözü eyleme çevirmek… Yıllarca halkların kardeşliğini, enternasyonalizmi anlatıp kardeş bir halk ölüm kavgası verirken ona kardeş olabilmek, hayatını ortaya koyup, bütün birikimine, her şeyine arkasını dönüp, kardeş bir kavgaya yürümek. Devrimcilik yaşamsal bir iştir, hayatın içinde görülür. Söz somuttur, kavgada görülür. Kardeşlik, enternasyonalistlik ve devrimcilik hayatın içine konur, hayatın içinde sınanır” dedi.

'HEP ÖN SAFTA DURDU'

Piroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:  "O bir teorinin yansımasıydı. O, bir bilincin hayata geçirilmesiydi. 13 yaşında yanınıza gelip, 35 yaşına kadar kesintisiz sizinle duran, sizinle büyüyen bir insanı kaldırmak zor bir iş. Kardeşinizi, dostunuzu, yoldaşınızı kaldırmak zor bir iş. Ve biz bu ülkenin solcuları, bu ülkenin devrimcileri, bu ülkenin ezilenleri, kavgada ortaklaşmadığımız sürece, acıda yan yana gelmediğimiz sürece, düşenlerimizi ortak omuzlamadığımız ve gür bir şekilde kaldırmadığımız sürece, burada istediğimizi yapmak, bu devrimi yapmak, bu sistemi devirmek zor bir iş. Bu zorun altına girmek ve bu zorun altından kalmak zorundayız. Zor bir iş Rojava’da dövüşmüş birinin cenazesini kaldırmak. Onca polisin arasına girip, önce kavganın beklentisiyle yürümek, devletin kadrini karşısına almak zor bir iş. Burada bir devrimciyi kaldırıyoruz. Sözü söz olsun diye kurmadı, hayata uyguladı. Okuduğu şeyi söz olsun diye okumadı, hayata uyguladı. Fotoğraf karelerinin ön saflarında göremezsiniz. Koca bir şehri örgütledik. Hep kenarda, hep arkada, hep sessizce yürüdü. Fiziğini görmezsiniz, ama ağırlığını bilirsiniz. Devrimci budur, tevazu budur, kararlılık budur. O olması gerektiği her yerde oldu. Olması gereken yerde durdu. Bütün kritik yaşamalarda durması gereken yerde durdu. Sezgisiyle, bilinciyle, okumasıyla bunu yaptı. Ve kavganın hep ön safında durdu. Ama bunu yapması gerektiği için yaptı. Bugün zor bir işi daha yapıyoruz. Kardeşimi, dostumu, yoldaşımı kaldırıyoruz. Çağlar Demiröz, onurumuzdur, Çağlar ölümsüzdür."

GEZİ'DEN ROJAVA'YA...

Konuşmanın ardından cenazesi yoldaşları tarafından omuzlanan Çağlar Demiröz, Gazi Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı. Mezarı başında bir konuşma yapan Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun, Demiröz’ün Gezi direnişinden Rovaja’ya mücadelesini anlattı. Çağlar’ın İzmir'in İstanbul'un sokaklarından Rojava barikatlarına hiçbir görevden kaçınmadan, kazanma bilincini sahiplendiğini vurgulayan Torun, “Komünar devrimciliğin günlük yaşamında onun izlerini her yerde, her mücadele alanında görebiliriz . O bu bağlılıkla yaşadı, savaştı ve ölümsüzleşti” diye konuştu. Çağlar Demiröz’ün yurt dışındaki yoldaşının mektubunun okunduğu uğurlama, sloganlarla sona erdi.