İmralı tecridine karşı BM’ye 'acil eylem' başvurusu

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik mutlak tecride karşı BM İşkence Özel Raportörüne 'acil eylem' başvurusu yaptı.

ACİL EYLEM BAŞVURUSU

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Asrın Hukuk Bürosu avukatları, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde mutlak tecrit altında tutulan ve 39 aydır kendisinden haber alınamayan müvekkilleri Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile beraberinde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş için 17 Mayıs tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) İşkence Özel Raportörü’ne 'acil eylem' başvurusunda bulundu. Avukatların görevlerini icra edebilmeleriyle ilgilenen özel raportörlüğe de başvuruldu.

 Başvuruda müvekkillerinin İmralı’da tutulma koşulları ve avukatlık mesleğinin engellenmesine dönük hususları BM belgeleri çerçevesinde kapsamlı bir şekilde raportörlüklerin bilgisine sunan avukatlar,  İmralı’da telafisi imkansız zararları gidermek açısından başvurunun acil olarak değerlendirilmesinin zorunlu olduğuna dikkat çekti. Bu konuda BM İnsan Hakları Komite’nin 6 Eylül 2023 tarihli tedbir talebine atıfta bulunan avukatlar, söz konusu komite kararının bu durumu desteklediğini belirtti. Avukatlar ayrıca kararın gereğinin Türkiye tarafından hala yerine getirilmediğinin altını çizdi.
Başvuruda, ayrıca avukat ziyaretlerinin engellenmesi, maruz kalınan uygulamaya dayanak yasak ve disiplin kararlarının avukat katılımı olmaksızın yürütülmesi, dosya örneklerinin avukatlara verilmemesi vb. ihlallerin ise avukatların bağımsızlığına ilişkin özel raportörlüğün çalışma alanına girdiğini ifade eden avukatlar, söz konusu hak ihlallerinin giderilmesi için ilgili raportörlükler tarafından gerçekleştirilecek ortak girişimin sonuç alıcı bir önem taşıdığını kaydetti.

 'ACİLEN YERİNDE GÖRÜŞME YAPILMALI'

Avukatlar, BM bünyesindeki ilgili özel raportörlüklerden şu taleplerde bulundu:

 * Bu başvurunun acil niteliği gereğince en kısa sürede değerlendirmeye alınması

* Başvurucuların incommunicado tutulma koşullarına son verilerek derhal aile ve avukatları ile görüşme taleplerinin hükümete iletilmesi

* İmralı Cezaevi’ni ziyaret ederek tutulma koşullarını yerinde incelemesi ve başvurucular ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilmesi

* Başvurucuların maruz kaldıkları muamelenin raporlanması

* İmralı cezaevi ve başvurucuların maruz kaldıkları koşulların izlenmesi ve takip edilmesi

* Elde edilen veriler neticesinde basın açıklaması düzenlenmesi.