İrade gaspına karşı İstanbul’da yürüyüş

Colemêrg Belediyesi’nin işgalini düzenledikleri yürüyüşle protesto eden kitleye polis saldırdı. Engel tanımadan yürüyen halk, “Bizler bu hırsızlığı, faşizmi kabul etmiyoruz” dedi.

COLEMÊRG BELEDİYESİ'NİN İŞGALİ

İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde Emek ve Demokrasi güçleri, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) 31 Mart seçimlerinde kazandığı Colemêrg Belediyesi’nin AKP-MHP faşizmi tarafından el konulmasını Demokrasi Caddesi’nde düzenlediği yürüyüşle protesto etti.

Yürüyüşe Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek ile çok sayıda siyasi parti ve örgüt temsilcisinin yanı sıra halk da katıldı.

“Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz” pankartı açarak yürüyen kitle, sık sık “Bijî berxwedana Colemêrgê” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attı.

Demokrasi Caddesi üzerinde bir araya gelen kitleye, polis engel olmak istedi ancak kitle engel tanımayarak yürüyüşünü sürdürdü. Kitle, “Bizler bu kayyumu, bu talanı, bu hırsızlığı, faşizmi kabul etmiyoruz” diyerek tepkisini gösterdi.

Türk polisinin kitlenin önüne geçmesi üzerine ara sokaklarda slogan atılarak yürüyüş sürdürüldü. Polis 20’ye yakın kişiyi gözaltına aldı. 

BEŞİKTAŞ’TA OTURMA EYLEMİ 

DEM Parti Beşiktaş İlçe yöneticileri ise irade gaspını Beşiktaş İskelesi önünde gerçekleştirdikleri oturma eylemi ile protesto etti. Eyleme, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beşiktaş İlçe Başkanı Ali Can Şen de katıldı. “Belediyeler bizimdir”, “Gaspa izin vermeyeceğiz” pankartının açıldığı eylemde, “Umutsuzluğa kapılma, Wan’ı hatırla” dövizleri taşındı.

CHP İlçe Başkanı Alican Şen, “Halkın iradesini yok saymak kabul edilemez bir durum. Halkın iradesine saygı duymamak partimiz olarak desteklemediğimiz bir durumdur. Eyleminize destek vermek amaçlı buraya geldim. Buradaki arkadaşlarımızı selamlıyoruz” ifadelerini kullandı.

DEM Parti İl Yöneticisi Ferah Kökmen de halkın iradesinin yeniden yerine gelene kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirterek , “Türkiye’de demokrasiye bir darbe daha indi ve halkın iradesine gasp geldi.  Bizler en meşru demokratik hakkımızla bunu kabul etmeyeceğimizi defalarca söyledik, yine de söylüyoruz. Halkın iradesi yerine gelene kadar eylemlerimiz kesintisiz sürecektir. Hep beraber birleşerek bu hukuksuzluğu ortadan kaldıracağız” diye konuştu.