İrade gaspına karşı bayramda nöbet

İrade gaspına karşı Amed Büyükşehir Belediyesi’nde sürdürülen nöbet eyleminde konser verildi. Meral Danış Beştaş, "Bu halk 100 yıldır bu politikalara boyun eğmedi ve direniyor" dedi.

İRADE GASPINA KARŞI NÖBET

Colemêrg Belediyesi'nin 3 Haziran'da gasp edilmesine karşı Amed Büyükşehir Belediyesi önünde başlatılan nöbet eylemi, Kurban Bayramı'nın birinci gününde sanatçı Azad Bedran'ın konseriyle devam etti.

Bugünkü eylene Amed'deki DEM Partili belediye eşbaşkanlarının yanı sıra parti milletvekilleri ve çok sayıda kişi katıldı. Nöbettekiler birbirlerinin bayramını kutladı.

'SEÇİMLERE SAYGI DUYUN' 

Nöbet eyleminde konuşan DEM Parti Amed İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, "İktidar yine Kürt'e karşı tahammülsüz, yine Kürtlerin kazanımlarına göz koydu. Bizler de hep beraber kazandığımız gibi yine hep beraber kazanımlarımızı koruyacağız. Buradayız, mücadelemiz devam ediyor" diye konuştu.  

Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Serra Bucak, "Bizler için zorlu bir süreç. Halkımızın ortaya koyduğu bir irade ve bu iradeye bir sahip çıkış var. Seçimlere saygı duyulmasını istiyoruz. Halkımız da bu inanç ve iradeyle burada bulunuyor. Bizler yerelden yönetilmeye inanmış bir partiyiz. Bu nedenle halkımız 79 kentte DEM Parti adaylarını seçmiştir. 8 yıllık kayyum tahribatının yarattığı sorunları çözmek için canla başla çalışıyoruz” dedi. 

Bucak, ayrıca kentteki su ve ulaşım sorunları için başlattıkları çalışmaların devam ettiğini söyledi.  

‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

DEM Parti Erzirom Milletvekili Meral Danış Beştaş ise, "Kürtlere karşı yürütülen politikalarda bıçak kemiği geçti. Kardeşlikten bahsediyorlar. Amedlinin oyuyla Yozgatlının oyu arasında ne fark var? Kardeşlik önce eşitlikten geçer. Siz Amed Belediyesine el koydunuz. Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı halen içerde. Bu vesileyle Selçuk Mızraklı'ya, Selahattin Demirtaş'a, Leyla Güven’e, Figen Yüksekdağ ve bütün siyasi tutsaklara selam gönderiyoruz" diye konuştu. 

Kürtlerin kendi dilleri ve kimlikleriyle yaşamak istediklerini vurgulayan Meral Danış Beştaş, "AKP-MHP iktidarı kayyum politikalarıyla Kürt düşmanlığını sürdürüyor. Ama şunu anlamadılar; bu halk 100 yıldır bu politikalara boyun eğmedi, direniyor, direneceğiz. Asla boyun eğmeyeceğiz. Bu ülkede demokrasi olduğunu hiç kimse söyleyemez çünkü bu iktidar kendi iktidarı için her türlü hukuksuzluğa başvuruyor. Bunun karşısında en büyük güç halkın direnişi ve sahiplenişi olacaktır. Amed geçen hafta yaptığı yürüyüşle buradayım, dedi" ifadelerini kullandı.   

KONSER VERİLDİ

Nöbet eylemi, Azad Bedran'ın sahne almasıyla devam etti. Bedran, "Bizler ne kadar başarılı ne kadar büyük olursak onlar o kadar üzülecekler. Bunun için yaşasın direnişiniz, yaşasın gülüşlerimiz" dedi. 

Nöbet eylemine katılanlar, sanatçı Bedran’ın seslendirdiği şarkılarla halaya durdu.