Kurdistan ve Türkiye'de siyasi soykırım: Çok sayıda gözaltı

Kurdistan ve Türkiye'nin bir çok kentinde siyasi soykırım operasyonları kapsamında baskınlar yapıldı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da sabah saatlerinde polis tarafından birçok eve siyasi soykırım operasyonu düzenlendi. Baskınlarda en az 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
Gözaltına alınanlardan bazılarının isimleri şöyle: "Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Avukat Yusuf Görücü, Halkların Demokrasi ve Eşitlik Partisi (HEDEP) Gençlik Meclisi üyesi Ömer Görünmek, Gülbahar Herdem Filizer, Ahmet Özboganlı, Güney Yıldırım, Turgut Güvener, Cezmi Güçin, Rıdvan Güçin, Yavuz Alınçer ve Adem Yıldız."


RIHA

Riha’da yapılan ev baskınlarında HEDEP İl Gençlik Meclisi üyeleri Enes Rakım ve Mustafa Özkan gözaltına alındı.

Gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

 Gözaltına alınan gençler, avukatlarıyla görüştü. Gözaltıların Amed merkezli ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılması için Gemlik’e düzenlenen “Özgürlük Yürüyüşü” gerekçesiyle olduğu belirtildi.

 Ev baskını sırasında Enes Rakım'ın darp edildiği belirtildi.

 
ŞIRNEX
HDP yönetimindeki Silopiya (Silopi) Belediyesi Meclis üyesi Aysel Saruhan, Amed merkezli bir soruşturma kapsamında ifade vermek için gittiği İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındı.