Şirnex’te Eyşe Şan Dil, Kültür ve Sanat Merkezi açıldı

HDP’li Silopiya Belediyesi, “Eyşe Şan Dil Kültür ve Sanat Merkezi”nin açılışını gerçekleştirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Silopiya Belediyesi, dünya anadil gününde Eyşe Şan Dil, Kültür ve Sanat Merkezi’nin (Navenda Ziman, Çand û Hunerê ya Eyşe Şanê) açılışını gerçekleştirdi.

Merkezin açılışına Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şirnex Milletvekilleri Nevroz Uysal Aslan, Zeki İrmez, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile DEM Parti Şirnex İl ve ilçe örgütleri, DEM Parti Silopiya Belediyesi, Cizîr Belediyesi ve Tilqebin (Başverimli) Belde Belediyesi eşbaşkan adayları, Birca Belek Dil, Kültür ve Sanat Merkezi,  Barış Anneleri Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA), İnsan Hakları Derneği (İHD) Şirnex Şubesi’nin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

‘KİMLİĞİMİZ VE VARLIĞIMIZ DİLİMİZLE BAŞLAR’

Açılışta konuşan Silopiya Belediyesi Eşbaşkanı Adalet Fidan, “21 Şubat bütün sömürge altındaki halkları için önemlidir. Biz Kürtler için daha da önemlidir. Yıllardır dilimizin asimile edilmesi ve halkımızın yok edilmesi için her türlü baskı yapıldı. Kürt halkı da direnişiyle dünya halklar tarihine kendini yazdı. Umut ediyorum, özgür bir Kurdistan’da kendi dilimizi yaşar ve yaşatırız” dedi. 

Silopiya Belediyesi Eşbaşkanı Süleyman Şavluk ise, Kürt halkının dili her şeyidir. Dilimiz yasaklandı, insanlarımız katledildi. Fakat buna rağmen halkımızın direnişi devam ediyor. Kurdistan dört parçaya bölündü ama Kürt halkını yok edemediler. Bunun için herkesin kendi diline daha fazla sahip çıkması gerekiyor. Çünkü toprağımız, kimliğimiz ve varlığımız dilimizle başlıyor” diye konuştu.

ABDULLAH ÖCALAN’IN KÜRT DİLİNE VERDİĞİ ÖNEM

Ardından konuşan DEM Parti Şirnex Milletvekil Nevroz Uysal Aslan da, hayatımızda dilimiz her şeydir. Bu, dilimizin yaşaması, ilerlemesi sahip çıkmayla ilgilidir. Eğer dilimizi yazılı olarak ulusal dil yapmazsak bir yere kadar yaşar. Bunun için tüm baskı ve engellemelere rağmen dilimizi yaşatmalı ve üretmeliyiz” dedi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile 2012 yılında yaptıkları görüşmeyi hatırlatan Newroz Uysal, “Sayın Öcalan ile yaptığımız görüşmede esas üzerinde durduğu konulardan biri de Kürt diliydi. Kürt diline verdiği önemi ve duyduğu özlemi anlattı. Bugün zindanlarda Kürtçe yasaktır. Birçok alanda dilimizi yasaklıyorlar. Ama tüm bunlara karşı çok daha fazla dilimize sahip çıkmalıyız. Bu sorumluluk hepimizin omuzlarındadır” dedi.

PANEL, KİTAP TANITIMI VE GÖSTERİMLER

Açılışın ardından ise Dünya Anadil Günü dolayısıyla, Kürtçe panel düzenlendi. Panel sonrası zindanlardaki tutsak yazarların yazılarından derlenen “Rabûna Berî li Gulberojan” kitabı tanıtıldı. 39 yazar tarafından yazılan yazıların yer aldığı kitapta 16 hikâye, 139 şiir bulunuyor.

Gecenin son sonunda ise Amed Şehir Tiyatrosu oyuncularından ve yönetmen Özcan Ateş’in oynadığı Stand Up gösterimi yapıldı. Xalo Şêro karakterini canlandıran Ateş, anlattığı komik fıkralar ve anılarla izleyicilere keyifli vakit geçirdi.