Aileler İmralı’ya gitmek için başvurdu

İmralı’da 39 aydır hiçbir haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve diğer tutsakların aileleri görüşmek için yeni başvurularda bulundu.

Mutlak tecrit altında tutulan ve yıllardır hiçbir haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile vasisi Mazlum Dinç, Öcalan'la görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Cezaevi Müdürlüğü'ne başvurdu. 

Benzer şekilde İmralı’daki diğer tutsaklar Ömer Hayri Konar'ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ile Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin de görüşme talebiyle savcılık ve cezaevi müdürlüğüne başvurarak, görüşme taleplerini yinelediler. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın dış dünya ile bağlantısı tamamen kesilmiş durumda. Görüşme başvurularına herhangi bir yanıt verilmezken, bazı durumlarda aylar sonra avukatlarına disiplin cezası olduğu yönünde bir gerekçe sunuluyor. 2021-2024 tarihleri arasında Abdullah Öcalan ve diğer tutsaklara 3’er aylık olmak üzere defalarca disiplin cezaları verilerek, aileleri ile görüşme hakları ellerinden alındı.

Avukatlara göre 3 Mayıs’ta yeni bir 6 aylık avukat yasak kararı verildi. Bundan önce, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a son olarak 31 Ekim 2023 tarihinde 6 aylık avukat görüş yasağı kararı verilmişti.

Son yasak kararı ile birlikte Abdullah Öcalan'a son 8 yılda en az 13 kez 6 aylık avukat görüş yasağı kararı verilmiş oldu.