Aileler, Türk devletinin katlettiği 4 isim için buluştu

İHD'liler ve aileler, Türk devletinin katlettiği Mehmet İnan, Mehmet Yaşar, Murat Yıldız ve Mehmet Mungan için buluştu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri ve kayıp yakınları, Amed, Êlih, Colemêrg ve İzmir’de eylemlerini sürdürdü.

İHD Amed Şubesi üyeleri ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” şiarıyla Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı’ndaki Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi. Eylemin 785’inci haftasında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Rezan (Bağlar) Belediye eşbaşkan adayları Leyla Ayaz ve Siraç Çelik, DEM Parti İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, CHP Amed Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da kayıp yakınlarına destek verdi.
Bu haftaki eylemde 28 Şubat 1994’te gözaltına alındıktan sonra kendisinden haber alınamayan Mehmet İnan’ın akıbeti soruldu.
İnan’ın hikâyesini İHD Amed Şube Sekreteri Ömer Saman okudu.

 
ÊLIH
Êlih’te İHD Şubesi ile kayıp yakınları, her hafta yaptıkları eylemlerin 621’incisini Gülistan Caddesi üzerinde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde gerçekleştirdi.
İHD Êlih Şube Yöneticisi Rezan Baytar, kayıpların akıbeti bulununcaya dek alanlarda olmaya devam edeceklerini söyledi.
Baytar, bu haftaki eylemde Şirnex’ın Silopiya (Silopi) ilçesinde 1998 yılında gözaltına alınan ve bir daha haber alınamayan Mehmet Mungan’ın hikâyesini okudu.  


COLEMÊRG
İHD Colemêrg Şubesi üyeleri ve kayıp yakınları ise eylemlerinin 111’inci haftasında Gever (Yüksekova) ilçesinin Sanat Sokağı’nda buluştu. Eyleme, DEM Parti Colemêrg Milletvekili Öznur Bartın, Colemêrg Barosu, Barış Anneleri, DEM Parti, DBP yöneticileri ve kayıp yakınları katıldı.
Bu haftaki eylemde, 28 Şubat 1994'te gözaltında kaybedilen Mehmet Yaşar’ın akıbeti sorulurken, '90’lı yıllarda gözaltında katledilen Murat Yıldız ve Zeki Yılmaz da yıl dönümleri vesilesiyle anıldı.
Açıklamayı İHD Şube Colemêrg Şube üyesi Pınar Şen Zengin yaptı.


İZMİR  
İHD İzmir Şubesi de 2 haftada bir düzenlediği "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" eylemini Konak'taki eski Sümerbank önünde gerçekleştirdi. Eyleme İHD Eş Genel Başkan’ı Hüseyin Küçükbalaban, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.  Bu haftaki eylemde, 29 yıl önce İzmir Bornova'da  gözaltına alınıp kaybedilen  Murat Yıldız'ın (19) akıbeti soruldu.
Açıklamanın Kürtçesi  İHD İzmir Şube Eşbaşkanı Zilan Gümüş, Türkçesi ise İHD İzmir Şube Yöneticisi Caner Canlı tarafından okundu.