Ankara Barosu'na İmralı tecridine karşı dilekçe

Hukuk örgütleri, İmralı tecridine karşı girişimde bulunması için Ankara Barosu’na dilekçe verdi.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde mutlak tecrit altında tutulan ve 39 aydır kendisinden haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile tutsaklar Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’ın durumuna dair girişimler sürüyor.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Toplumsal Hukuk, daha önce avukatların İmralı için Adalet Bakanlığı'na yaptığı başvuruya herhangi bir yanıt verilmemesi üzerine Ankara Barosu'na başvurdu. Hukuk örgütleri, barodan İmralı tecridine karşı girişimde bulunmasını istedi.  

Ankara Adliyesi'nde verilen dilekçenin ardından açıklama yapıldı. ÖHD Ankara Şubesi Eşbaşkanı Çiğdem Kozan, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un "tecrit yok" açıklamalarına tepki göstererek, "Bakan, ‘Tecrit yok, infaz hâkimliğinin kararları uygulanıyor’ demişti. Ancak bu sadece infaz hâkimliklerinin kararı değildir. Siyasetin tecrit politikasını uygulandığını söylemek gerekiyor. Avukatlarla görüştürülmemesi, infaz hâkimliğinin sürekli bir karar alması hukuka uygun bir durum değildir" dedi.