Anne Sayfi Sarısülük: Oğlum yıkıldığımı görmeyecek

Gezi Direnişi'nde katledilen Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, “Katil Tayyip’tir. Her şeye rağmen güçlü duracağım, oğlum yıkıldığımı görmeyecek" dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Gezi Direnişi sırasında Güvenpark’ta polis tarafından katledilen Ethem Sarsülük’e ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, İHD Eş Genel Başkanı Hüseyin Küçükbalaban ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri çok sayı kişi katıldı.

İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Aslı Saraç, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen, hukuksuz ve delilsiz bir şekilde tutsak olan; Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Mine Özerden ve Osman Kavala’ya buradan ses veriyor, selamlıyor ve ‘Biz de Gezi’deydik’ diyoruz. Gölgelerini satamadığınız ağaç bizim, Ethem Sarısülük biziz, Berkin Elvan hepimiziz, Ali İsmail Korkmaz tüm Eskişehir’dir. Antakya’lı Abdullah Cömert’i, Ahmet Atakan’ı, Lice’li Medeni Yıldırım’ı, Gülsuyu’nda katledilen Hasan Ferit Gedik’i, trafik kazasında yitirdiğimiz Mehmet Ayvalıtaş’ı saygıyla anıyor ve selamlıyoruz” diye konuştu.

Sayfi Sarısülük, oğlu Ethem Sarısülük’ün katledildiği Güvenpark’ta yarın yapılacak eyleme katılmaya davet ederek, “Yalnız kalmasın diye günlük olarak yanına gidiyorum, konuşuyorum ama o bana ses vermiyor. Katil ses verdirmedi. Birinci olarak katil Tayyip, o yanında besliyor. Ama ben yine oğlumun yanındayım. Her şeye rağmen güçlü duracağım, oğlum yıkıldığımı görmeyecek. Onun sayesinde ayakta duruyorum. Yarın anmamız var, bütün herkes hatırlasın benim oğlumu” dedi.

İHD Eş Genel Başkanı Hüseyin Küçükbalaban, Gezi protestoları sırasındaki taleplere dikkat çekerek, bu taleplerini yerine getirilmediğini ve bu nedenle darbelerin ve demokrasi dışı uygulamaların devreye girdiğini ifade etti. Küçükbalaban, Gezi’nin ruhunun hala yaşadığının da altını çizdi.