Avukat Şüheda Ronahi Çiftçi tutuklandı

Mahkemeye sevk edilen Avukat Şüheda Ronahi Çiftçi’ye mesleki faaliyetleri, üyesi olduğu derneklerde yaptığı hak savunuculuğu ve insan hakları ihlallerini araştırması suç olarak yöneltilerek tutuklandı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığının "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında Antalya’nın Manavgat ilçesinde 20 Şubat'ta yapılan ev baskınında gözaltına alınan İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Antalya Şube yöneticisi Avukat Şüheda Ronahi Çiftçi, gözaltına alındı.

MESLEKİ FAALİYETLERİ NEDENİYLE SUÇLAMA  

Antalya 5'inci Sulh Ceza Hakimliğine bugün sevk edilen Çiftçi, mesleki faaliyetleri, üyesi olduğu derneklerde yaptığı hak savunuculuğu, cezaevinde tutuklularla yaptığı görüşmeler, katıldığı eylem ve etkinlikler ile insan hakları ihlalleri araştırmaları suç olarak değerlendirilip, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı.

'HUKUKA UYGUN DEĞİL'

Tutuklama kararı sonrası Çiftçi'nin meslektaşları Antalya Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan İHD Antalya Şubesi Eşbaşkanı Deniz Yıldırım, Çiftçi'nin mesleki faaliyetlerinden ötürü tutuklandığını ifade ederek, soruşturmanın bütünüyle mesleki faaliyetleri ve  insan hakları çalışmalarını kriminalize edilip, insan hakları mücadelesinden alıkonulmasına dönük bir soruşturma olduğuna işaret etti. Yaşananların hukuki olmadığını söyleyen Yıldırım, davanın takipçisi olacaklarını dile getirip, derhal serbest bırakılmasını istedi. Çiftçi'nin diğer meslektaşları ise tutuklama kararına tepki gösterip, boyun eğmeyeceklerini vurguladı.