Avukatlar İmralı’ya gitmek için yeniden başvurdu

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları, 39 aydır hiçbir haber alınamayan müvekkilleri ile görüşmek için yeni başvurularda bulundu.

Asrın Hukuk Bürosu avukatları Suzan Akipa, İbrahim Bilmez, Emran Emekçi ve Cengiz Yürekli, İmralı’da mutlak tecrit altındaki müvekkilleri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Cezaevi Müdürlüğü’ne başvurdu. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın dış dünya ile bağlantısı tamamen kesilmiş durumda. Görüşme başvurularına herhangi bir yanıt verilmezken, bazı durumlarda aylar sonra avukatlarına disiplin cezası olduğu yönünde bir gerekçe sunuluyor. 2021-2024 tarihleri arasında Abdullah Öcalan ve diğer tutsaklara 3’er aylık olmak üzere defalarca disiplin cezaları verilerek, aileleri ile görüşme hakları ellerinden alındı.

Avukatlara göre 3 Mayıs’ta yeni bir 6 aylık avukat yasak kararı verildi. Bundan önce, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a son olarak 31 Ekim 2023 tarihinde 6 aylık avukat görüş yasağı kararı verilmişti.

Son yasak kararı ile birlikte Abdullah Öcalan'a son 8 yılda en az 13 kez 6 aylık avukat görüş yasağı kararı verilmiş oldu.