Bakırhan: Onurlu mirasımıza sahip çıkma zamanıdır

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "HEDEP’e, onurlu mirasımıza sahip çıkma zamanıdır" derken, muhalefete de "Bir zahmet bir araya gelmesi, ortak bir direnç ve direniş ortaya koyması gerekiyor” diye seslendi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın Serhat bölgesini kapsayan 4’üncü ziyaret programının son durağı Erdexan oldu. Sabah saatlerinde Qers’ten yola çıkan Bakırhan, Xoçvan’da kalabalık bir konvoy tarafından karşılandı. Bakırhan, buradaki karşılamanın ardından kent merkezinde yer alan Dursun Akçam Kültür Merkezi’nde düzenlenen halk buluşmasına katıldı.

 Bakırhan, Sêrt’in Şêrwan (Şirvan) ilçesine bağlı Maden köyündeki Eti Bakır madeninde yaşanan göçükte 3 işçinin hayatını kaybettiğini, 2 işçinin ise yaralandığını hatırlatarak, yaşamlarını yitirenlerin ailelere başsağlığı diledi. Yaşananın bir kaza değil, katliam olduğunu ifade eden Bakırhan, “Bu katliamların olmaması için devlet yetkililerini ve firmaları uyarmak istiyoruz. Rant ve kazanç elde ediyorsunuz ama yeterli önlemleri almıyorsunuz. Bu önlemleri alıncaya kadar bu işlerin takipçisi olacağız. Bu maden faciasında hayatını yitiren emekçileri anıyor yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

 Sürekli olumsuzluklar ve baskıları anlatmak durumda kaldıklarını dile getiren Bakırhan, partilerinin Wan Milletvekili Sinan Çiftyürek’e yönelik silahlı tehdit ile ilgili şunları söyledi: “Bu devlet bir türlü akıllanmıyor. Devlet ya da ona bağlı paramiliter güçler karanlık güçler, Amed’te milletvekilimizi silahla tehdit etmeye çalışıyorlar. Herhalde anlamadılar, biz Akif’lerin Mazlum’ların yoldaşıyız. 40 yıldır zulmün, saldırıların karşısında direndiğimizi, durmadığımızı bir türlü bunlara anlatamadık. Evet, anlayacaklar. Seyit Rıza’nın dediği gibi; asla onların karşısında diz çökmeyeceğimizi, bu tehditlerden korkmadığımızı bir kez daha belirtmek istiyoruz.”

 EKONOMİK ÇÖKÜŞ

Ekonomik çöküşe değinen Bakırhan, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘ekonomide yeni bir döngüye girdik’ diyor. Peşinden de diyor ki ‘ekonomiyi uçuracağız’. Çok yabancı olduğumuz şeyler değil, 21 yıldır ekonomiyi uçuruyorlar. Avrupa standartlarında bir yaşam süreceğimizi söylüyorlar, yoksul ve işsizin kalmayacağı bir ülkeyi sürekli anlatıyorlar. Biz bir türlü uçamadık. Uçan var mı aralarında bilmiyorum ama tam tersine dibi yaşıyoruz.  Geçinemiyoruz, yaşamımızı rahatlıkla idame ettiremiyoruz, çocuklarımızı okula gönderirken bile zorlanıyoruz. Kar ve kışın yaşandığı bölgemizde insanlar kombilerini yakamıyorlar, elektriği tasarruf etmeye çalışıyorlar. Evet, doğru Erdoğan’ın partisinin ekonomik politikalarının uçurduğu bir kesim var. Faiz lobileri, nakliyeciler, müteahhitler, AKP’li yöneticiler ve etrafındaki bir avuç insan gerçekten de işleri sermaye olarak büyük bir kesimi temsil ediyorlar. Sayın Erdoğan, biz uçmak istemiyoruz, geçinmek istiyoruz. Biz evimize aş götürmek istiyoruz. Bu topluma yaşatmış olduğunuz bu açlık ve sefalet bir gün son bulacaktır” diye konuştu.

Bakırhan, “Burada muhalefeti de eleştiriyorum. Bu kötücül iktidarı 21 yıldır başımızda tutan onların kötülükleridir, hileleridir, baskılarıdır, faşizan uygulamalarıdır ama biraz da bizim suçumuzdur. Genel olarak muhalefeti kastediyorum. Bu kadar kötülük karşısında muhalefet olarak yan yana gelmekten, iş ve güç birliği yapmaktan çekiniyorsak, o zaman AKP bize layıktır. Buradan bir kez daha Türkiye muhalefetine, toplumsal örgütlerine ve toplumsal muhalefetine seslenmek istiyorum. İnsanlar geçinemiyor, kan ağlıyor, insanlar dilini konuşamıyor, Kürtçe şarkı dinlediği için insanlar yargılanıyor, Eskişehir’de Kürtçe şarkılar dinlendiği için insanlar gözaltına alındılar ortada, düğün de kalmadı. Bu ülkede Aleviler eşit yurttaş değiller, hakları yok, Cemevleri ibadethane statüsü kazanmamış. Bu ülkede AKP’li değilsen, Türklüğü kabul etmiyorsan, hak arayan kadınsan, umudun peşinde koşan genç ve muhalifsen ya cezaevleri ya sürgün ya da açlık ve işsizlikle karşı karşıya kalıyorsunuz. Umutsuz bir tablo ama bunu değiştirmek mümkündür. Bu topraklar Mazlumları, Denizleri, İbrahimleri, Mahirleri gördü. Bu topraklarda demokratik, halkçı bir anlayış için insanlar büyük bedeller ödediler. Bu topraklarda ortak mücadele etme kültürü var. Onun için muhalefetin bir zahmet bir araya gelmesi, ortak bir direnç ve direniş ortaya koyması gerekiyor” dedi.
Devletin Serhat bölgesini bilerek sefalete terk ettiğini belirten Bakırhan, şöyle devam etti: “Yani batıda insanların bir file meyveye verdiği paranın iki katını vermek zorunda kalıyorlar. Hem yoksullar hem daha pahalı yaşamak zorunda kalıyorlar. Peki devlet ne için var? Anayasada yazıyor; devlet, sosyal hukuk devletidir. Hukukunu zaten görmedik. Kürtler yüzyıldır ya darağaçlarında ya hapiste ya sürgünde ya partileri kapatılıyor. Yeni partimize ne olacağını bilmiyoruz, bunun için de bir şeyler düşünüyorlar. Sosyal deseniz, bu devlet Kürtler için hiç sosyal değil. Kürtler sosyal devlet ilkelerden hiç yararlanmadı. Biz tam da bunun için varız. Hukuk olsun, hak, adalet sosyal devlet olsun. Kocaeliliyi, Ardahanlıyı ayırt etmesin. Konyalı ile Karslıyı, Iğdırlı ile İzmirliyi ayırt etmesin istiyoruz. Partimizin kuruluş gerekçelerinden biri de iktidarların ikiyüzlü Kürt karşıtı siyasetlerinin karşısında hak ve hukuk mücadelesini yürütmektir. HEDEP sizsiniz. Sobasını yakamayan, kombisini açamayan yoksulun partisidir HEDEP. Katledilen, yok sayılan kadının partisidir. Damallı, Posoflu, Göleli, Alevi, Türkmen yoldaşlarımızın partisidir HEDEP. Yüz yıldır dili kültürü kabul edilmeyen, ısrarla asimile edilmeye çalışılan Kürdün partisidir HEDEP. Emekçinindir, yoksulundur. Dolayısıyla bizim olan bu partiye hep birlikte sahip çıkmak gibi bir zorunluluğumuz var.”

YEREL YÖNETİMLER

Göle’de yaşanan depremden sonra halen insanların ihtiyaçlarının karşılanmadığını söyleyen Bakırhan, “Deprem olduğu zaman AKP’liler, ‘yaraları saracağız, dayanışacağız, halkımızı dışarıda bırakmayacağız, açıkta bırakmayacağız, gerekli olan çalışmaları yapacağız’ diyorlar ama size soruyorum; size verilen bu sözlerin hangisi tutuldu? Altyapı yapıldı mı, depreme dayanıklı bir hale getirildi mi? Hayır yok! Dolayısıyla sürekli burada da felaketi insan kaldırmaz. Burada bir yıldır depreme duyarsız kalan buranın turizm bölgesi olan başta Çıldır Gölü olmak üzere çöp deryasına dönüştüren bu devlet ne yapıyor? Turizm Bakanlığı firmasına milyonlarca dolar kredi veriyor. HEDEP, Turizm Bakanlığı firmalarına verilen milyonların Çıldır’a, Ardahan’a aktarılmasını savunan bir partidir. Son süreçte bir orman katliamı başlattılar. Zaten bunlar ekolojinin, doğanın düşmanıdırlar. Bütün metropollere bakarsanız beton binaların dışında bir şey göremezsiniz. İnsanlar nefes almıyor ama AKP’liler kazanıyorsa onlar için yeterlidir. Siirt’te, Şırnak Cudi’de bugün orman kesiyorlar. Korucubaşları oradan gelir elde ediyor. Göle’de de kalan bir avuç ormanı da yine peşkeş çekiyorlar, ormanları kesiyorlar. Birçok şeye duyarsız kaldığımız için bu haldeyiz, bari ormanlarımızı kestirmeyelim” diye konuştu.

Kentin artık HEDEP’in demokratik yerel yönetim pratiği ile tanışması gerektiğini ifade eden Bakırhan, “Yerel yönetimler pratiğimizi Ardahan’da çok yaşatamadık. Ama 25 yıldır bu konuda emeğimiz var. Bizim yerel yönetimler anlayışımızda kenti koruyoruz, işsizlere istihdam yaratmak için güçlü bir çalışma yürütüyoruz. O kentin geçim kaynağı ne ise onları destekliyoruz. Dolayısıyla bir an önce Ardahan’ın bu kötü kaderden kurtulması için Ardahan’ın bizim demokratik yerel yönetimlerimizle buluşması gerekiyor. Eminim inanırsak, bunlar zor şeyler değil. Ardahan’da bizim yerel yönetimlerimiz neden olmasın? Önümüzdeki dönemde hem ittifak politikamızla hem de aldığımız kararla Ardahan’ı demokratik yerel yönetimlerle buluşturmak için elinizden geleni yapacağız. Ardahan gibi HEDEP’e uygun bir bileşene sahip bir kentte biz niye birinci parti olmuyoruz? Niye talancı, kayyumcu zihniyeti saraya göndermiyoruz?” ifadelerini kullandı.
Bakırhan, Cumhurbaşkanlığı seçimine dair 50+1 tartışmalarına da değindi. Bakırhan, 50+1 tartışmasının başlatılarak Erdoğan’ın yeniden seçilmesi için bir usul arandığını söyledi.  

Ülkenin barışa ihtiyacının olduğunu belirten Bakırhan, konuşmasını şöyle noktaladı: “Bu ülkede bir barışa ihtiyaç var. Kürtlerin statüsünü anayasal güvenceye alınmasına ihtiyaç var. Bu devletin Cumhuriyet tarihinden beri Kürt karşıtı ittifakının dağılmasına ihtiyaç var. Bu topraklarda Alevilerin eşit haklara sahip olması gerekiyor. Bu topraklarda hırsızlık ve yolsuzluğun ortadan kaldırılmasına ihtiyaç var. Gençlerin geleceğe umutla bakacağı yarınlara ihtiyaç var. Bunun için muhalefetin her anlamda başta sokak olmak önümüzdeki yerel seçimler olmak üzere şapkasını önüne koyup güçlü bir işbirliği yapmak zorundadır. Bunu başarmadığımız sürece iktidar devam edip kendini sürdürmeye çalışacak. Önümüzdeki dönem bir yerel seçim var. En çok da sizi ilgilendiriyor. İstanbul Esenyurt denilince akla Ardahan Göle geliyor. Ardahanlıların ittifakı bile rahatlıkla yerel yönetimleri kazanmamızı sağlayacak güçtedir. Başta Ardahan olmak üzere adaylarımızı demokratik bir şekilde halkın katılımıyla belirleyeceğiz. Bizi hak eden adayları belirleyeceğiz ve en geniş ittifaklarla çıkacağız. Yerel seçimler için yoğun bir çaba içinde olmalıyız. Bizden daha güçlü bir hareket yok. O cezaevleri, katliamlar bizi yıldırsaydı bugün burada olmazdık, tarumar olurduk. Ama sizin emeğiniz ve dik duruşunuz sayesinde buradayız ve şimdi HEDEP’e, onurlu mirasımıza sahip çıkma zamanıdır.”