Bakırhan, ‘sistemde kırılma’ yaratmaya çağırdı

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, 2015 yılından bu yana devam eden tasfiye sürecine vurgu yaparak, bu politikanın sonuç almaması için “sistemde kırılma yaratmaya” çağırdı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Êlih’te halkla buluştuktan sonra Êlih Barosu’nda sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi. 

Bakırhan, yaptığı konuşmada yerel dinamiklerin önemine vurgu yaparak, "İşin kendisiyle, yerel dinamiğiyle yapılmayan diyalog, mücadele hattı başarıya ulaşmaz. Yerelin gücüne inanan hareket olarak bundan sonra da sık sık sizleri ziyaret edeceğiz. Yol bulmaya çalıştığımız, kimi yerlerde geç kaldığımız zamanlarda sizlere danışacağız. Kısaca düşüncelerinizi alacağız. Sorularınız varsa onları alacağız” dedi.

Yoğun baskı kampanyasına işaret eden Bakırhan, "Sistemin 2015 yılından itibaren devam ettirdiği tasfiye süreci ya sonuç alacak ya da sistemde kırılma yaratacağız” diye belirtti.

Bu süreçte kendi cephelerinde yaşanan eksikliklere de işaret eden Bakırhan, "Ön uyarı sistemimiz yeterince çalışmıyor. Değerlerimiz yok ediliyor. Ciddi bir yönelim devam edecek gibi duruyor. Dolayısıyla kendimize gelip toparlanmamız gerekiyor. Yerellerimizde de kendi örgütlülüklerimizi sağlayarak bir an önce bu süreci hep birlikte karşılamalıyız” şeklinde konuştu.

Bakırhan konuşmasında ayrıca şunlara dikkat çekti:

"Tarih topluluklara büyük sorumluluklar yüklüyor. İşi bilen, ciğeri yanan, Kürt halkının davasını bilen, omuzlarında hisseden bizlerin örgütlenmenin dışında, ittifakları büyütmenin dışında bir seçeneğimiz yok."

"Başarılı olmamız halinde Kürtler başta olmak üzere ülkedeki halkların rahat nefes alacağını belirterek, 'Bu sorumlulukla önümüzdeki döneme yüklenmemiz halinde geçmişteki ruhu yakalayacağımızdan eminim. Üzerimizdeki ölü toprağı bir tarafa bırakmamız yeterli olacaktır. Lütfen en başta ailemizden, komşularımızdan, traş olduğumuz berberimizden, çay içtiğimiz kahveciden başlayarak bu haklı davayı anlatalım. Bu yok sayan, katleden ittifakı teşhir edelim.'"