DEM Partili vekiller Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti

Eylemini 116’ncı gününde sürdüren Emine Şenyaşar’ın da tıpkı Cumartesi Anneleri gibi adalete erişemediğini belirten DEM Parti milletvekilleri, “Bu örnekler adaletsizliğin deklarasyonu olarak karşımızda duruyor ama peşini bırakmayacağız” dedi.

EMİNE ŞENYAŞAR

Riha’nın Pîrsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP eski milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar’ın Riha’dan Ankara’ya taşıdığı Adalet Nöbeti sürüyor. Milletvekili oğlu Ferit Şenyaşar ile 116’ncı gününde bir kez daha Türk Adalet Bakanlığı kapısı önüne gelen Emine Şenyaşar, bir kez daha bakanlıkla görüştürülmedi.

Şenyaşar ailesini DEM Part Milletvekilleri İbrahim Akın, Mithat Sancar ile Cengiz Çandar ziyaret etti.

 ‘OĞLUMU BIRAKIN’

Burada konuşan Emine Şenyaşar, “Bizden korktukları için kapıları kilitliyorlar. Oğlumu bıraksınlar ben de evime gideyim. Ne diye kendinizi dünyaya rezil ediyorsunuz? Niye hastane kayıtlarını saklıyorsunuz?  İnsanlar hastanelerde öldürülmez, ama benim ailemi hastanede öldürdüler. Bu vicdan mıdır? Bize sadece zulmediyorlar. Oğlumu cezaevinden çıkartın” dedi. 

HERKES GÖRÜYOR, ADALET BAKANI GÖRMÜYOR’

DEM Parti İzmir İbrahim Akın “Oğlu hala cezaevinde yargılanıyor. Bütün ülke bütün dünya izliyor, vicdanlar ortaya çıkan durumu görüyor ama maalesef ülkemizdeki adalet bakanı, yargı bunu görmüyor. Yapılan görüşmeler hala sonuç vermemiş durumda. Sözler veriliyor ama yerine getirilmiyor. Üzüntüsünü acısını yürekten paylaşıyorum. Artık bu son bulsun. Adalet Bakanı, bakanlık, yargı bir an önce görevini yerine getirsin” ifadelerini kullandı. 

‘ADALETSİZLİĞİN DEKLARASYONU’

Cengiz Çandar ise Şenyaşar ailesinin her şeyi ortaya koyduğunu söyledi. Çandar, “Türkiye çok sıkıntılı bir ülke. En büyük sıkıntı ise adalet yokluğu. 116 gündür eşini, evlatlarını kaybetmiş bu kadın tek bir şey istiyor; adalet. Adalet Bakanı her gün bu kapıdan girip çıkıyor ama anne hala bir çözüm elde etmiş değil. Tıpkı Cumartesi Annelerinin 1000’inci hafta toplanıp adalete erişememesi gibi. Bu örnekler adaletsizliğin deklarasyonu olarak karşımızda duruyor. Buna yol açanlar, gereğini yerine getirmeyenler nasıl yüzleri kızarmadan her gün bu kapıdan giriyorlar. Bizler bu işin peşini bırakmayacağız” dedi. 

‘BURADAKİ FERYAT HERKES İÇİN ADALETTİR’

Toplum olarak barış içinde bir arada yaşayabilmenin temelinin adalet olduğunu belirten DEM Parti Riha Milletvekili Mithat Sancar, faillerin belli olduğunu ancak delillerin karartılmak istendiğinin altını çizdi. Sancar şöyle devam etti: “Bütün bu çabalara rağmen delillerin kalan kısmı vahşeti ortaya koymaya yetiyor. Bunlar yetmiyormuş gibi Emine annenin bir oğlu cezaevinde tutuluyor. Bu arayış ve talep; sadece kendileri için değildir. Bir ülkede bir yerde adaletsizlik yaşanıyorsa, bu ülkenin her tarafını sarar. Nitekim de bu ülkede durum budur. Her alanda adaletsizlik var. Çürümüş bir toplum ve devlet düzeninden söz ediyoruz. Emine anne kendi ailesi için adalet talep ederken aynı zamanda ülkedeki bu çöküşe, çürümeye karşı da bir feryat yükseltiyor. Buradaki talep, buradaki feryat; herkes için adalettir. Bu sese herkesin kulak vermesi gerekiyor. Çünkü adalet tek kişinin meselesi değildir. Şenyaşar ailesi hepimiz için bu sesi yükseltmeye devam ediyorlar. Biz de elimizden gelen her türlü çabayı harcamaya devam edeceğiz.”

Ferit Şenyaşar da Adalet Bakanı’nın içeride saklandığını, bu durumun da Türkiye için bir utanç olduğunu kaydetti. Şenşayar, katiller dışarıda ve iktidarın koruması altında diye belirtti.