'Ecevit Piroğlu’nun sağlık durumu kötüleşti, hayatı tehlikede'

Tutsakların Sesi Platformu, "Sırbistan devleti tarafından tutsak edilen enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu’nun hayatı ciddi tehlike altında" dedi.

ECEVİT PİROĞLU

Tutsakların Sesi Platformu (TSP) tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Sırbistan devleti tarafından 3 yıldır tutsak edilen enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu’nun hayatı ciddi tehlike altında. Sırbistan Devleti, Piroğlu’nu faşist Türk devletine teslim etmek için hukuksuzca hapiste tutmaya devam ediyor" denildi.

Açıklamada şunlar da belirtildi:

"Piroğlu’nun 12 Şubat 2024’de başladığı ikinci Açlık Grevi eylemi kritik noktaya gelmiş bulunuyor. 48 kiloya düşmüş olan Piroğlu, daha önce Türk devletine teslim edilmesini engellemek için 136 gün süren açlık grevi yapmış ve vücudu oldukça yıpranmıştı. Piroğlu’nun tedavi hakkı da engellenmişti.
Piroğlu, Sırbistan Yüksek Mahkemesi’nin Türkiye’ye iade edilemez kararına rağmen Haziran 2021’den beri tutuklu. Piroğlu’nun 12 Ocak 2024 günü tahliye edilmesi, ancak aynı gün hapishane içinde bekleyen Sırbistan polisi tarafından yeniden tutuklanması ve “kamp” adı altında başka bir hapishaneye götürülmesi, Sırbistan devletinin hem kendi hukukuna hem de uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırıdır.
Ecevit Piroğlu, tutuklandığından bu yana Sırbistan ile Türk devleti arasındaki kirli pazarlıklar sonucu Türk devletine teslim edilme riski altında. Tutuklanmasının nedeni de Türk devletinin iade talebidir. Piroğlu’nun Türk devletine iadesi, uluslararası alanda yürütülen kampanya ve Piroğlu’nun 136 gün süren açlık grevi direnişi sonucu engellenebilmişti.

Piroğlu’nun tahliyeye rağmen serbest bırakılmaması, Türk devleti ile kirli siyasi pazarlıkların devam ettiğini göstermektedir. Sırbistan devleti Piroğlu’nu tutmaya devam ederek suç işlemektedir.

 İkinci Açlık Grevinde 110 günü geride bırakan Piroğlu’nun sağlık durumu giderek kötüleşiyor. İç organları birçok fonksiyonunu kaybetmeye başladı. Bayılma, düşme ve denge kayıpları yaşamakta.

 Piroğlu, hukukçuların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne mektup göndererek hastanede kontrol altında tutulması gerektiğini vurgulamasının ardından, 27 Mayıs’ta hastaneye götürüldü. Ancak hastaneye götürülürken, tercümanı, siyasi temsilcisi, avukatı ve ailesine haber verilmedi. Tercüman istemesine rağmen Sırplı yetkililer tercümana haber vermedi ve Piroğlu nereye götürüldüğünü dahi öğrenemedi. Sonra da ‘kontrolleri reddediyor’ iddiasıyla sahte tutanak tutulup, tetkikleri yapılmadı.

 Piroğlu, tutulduğu geri gönderme merkezinde acil müdahale sırasında kullanılan hiçbir cihaz, ekipman ve uzman olmadığından, tıbbi muayene yapılamadığından, bir sağlık kurumunda gözetim altında açlık grevine devam etmeyi istemektedir. Piroğlu’na bu olanağın sağlanmasını istiyoruz.
Sırbistan Yüksek Mahkemesi, yeni bir kararla Piroğlu’nun 14 Ocak 2023’de tekrar tutuklanmasının ve ceza verilmesinin hukuki olmadığına hükmederek, kendisine kurulan komployu açığa çıkardı.

Piroğlu’nun geride kalan 3 yıl boyunca Sırbistan’da tutuklu kalması tam bir hukuksuzluk örneğidir. Bunun tek nedeni faşist diktatör Erdoğan ve Sırbistan arasında süren kirli siyasi pazarlıklardır. Piroğlu, adım adım ölüme sürüklenmektedir."

TSP, açıklamasının sonunda "Ecevit Piroğlu’nun başına gelebilecek herhangi bir olumsuzluktan Sırbistan devleti sorumludur" diyerek, şunları ekledi:

"Sırbistan devletini, faşist Türk devleti ile kirli pazarlıklardan vazgeçmesini ve uluslararası hukuka uyarak Piroğlu’nu derhal serbest bırakmasını istiyoruz."