Ekin Ceren Doğruak anıldı: İradeli ve direngendi

Mezarı başında anılan Ekin Ceren Doğruak'ın babası Nusret Doğruak, "Kızım iradeli ve direngendi. Yaşımız, durumumuz ne olursa olsun mücadeleyi bırakmamak gerekiyor" dedi.

Silêmaniyê kentine bağlı Qeladizê kasabasında 31 Mayıs 2005'te Uta Schneiderbanger'le (Nûdem) birlikte bir trafik kazasında şehit düşen Ekin Ceren (Amara) Doğruak, şehadetinin 19'uncu yılında Ankara'da bulunan mezarı başında anıldı.

Ekin Ceren Doğruak'ın ailesi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Ankara İl Eş Başkanı Fatin Kanat, İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri ile çok sayıda kişi Karşıyaka Mezarlığı'nda bulunan anmaya katıldı. 

DEM Parti İl Eşbaşkanı Kanat, Ekin Ceren Doğruak ve arkadaşlarının özgürlük mücadelesinin halklara umut ve örnek olduğunu ifade etti.

Baba Nusret Doğruak ise kızının iradeli ve direngen yaşamı olduğunu dile getirerek, anılarını paylaştı. Kızının '90’lı yıllarda Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde öğrenciyken Kürt özgürlük hareketiyle tanıştığını söyleyen Doğruak, "Biz onun seçtiği yolda hiç engel olmadık. Kendisi, 'İnandığım ve istediğim için bu mücadeleye katılıyorum' demişti" ifadelerini kullandı.

Baba Doğruak, "Mücadeleyi bırakmamak gerekiyor. Yaşımız, durumumuz ne olursa olsun; bir bardak su dahi taşıyabiliyorsak bu çok önemli" diye konuştu. 

Ekin Ceren Doğruak'ın kabrine sevdiği papatyalar bırakıldı.