Filistin halkına saldırılar protesto edildi

Kurdistan kentlerinde İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarının protesto edildiği eylemlerde, savaşın kazananının sadece silah tüccarları olduğu vurgulanarak, “Filistin’deki katliamı durdurun” çağrısı yapıldı.

İSRAİL'İN FİLİSTİN HALKINA SALDIRISI

İsrail’in 7 Ekim 2023'ten bu yana Filistin’e karşı başlattığı saldırılar sürüyor. Saldırılarda en az 15 bin 328'i çocuk, 10 bin 171'i kadın olmak üzere 36 bin 171 Filistinli katledildi, 81 bin 420 kişi ise yaralandı. İsrail’in 27 Mayıs'tan bu yana Birleşmiş Milletler (BM) gözetimindeki Refah Kampında yerlerinden edilmiş Filistinlileri hedef alan saldırıları üzerine tepkiler daha da büyüdü. Kurdistan’ın birçok kentinde saldırılar protesto edilerek, uluslararası kurumlara çağrı yapıldı. 

RIHA 

Riha Emek ve Demokrasi Platformu, Filistin’e dönük saldırıları protesto etmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. 

Platform adına açıklamayı yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Riha Şube Eşbaşkanı Zeynep Dilek Polat, İsrail hükümetinin uluslararası emperyalist güçlerden aldığı destekle Filistin'e karşı insanlık suçu işlemeye devam ettiğini belirtti. Katliamları kınayan Zeynep Dilek Polat, silahsız ve sivil insanlara yönelik bu son saldırının Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail Ordusu'nun Refah Bölgesindeki operasyonlarını durdurma kararını vermesinden kısa bir süre sonra gerçekleşmiş olmasının manidar olduğunu söyledi. İsrail’in açıkça dünyaya meydan okuduğunu ve insanlık değerlerini ayaklar altına alarak katliamlara devam edeceğini ilan ettiğini belirten Zeynep Dilek Polat, “İnsanlık bu barbarlığı durdurmak sorumluluğu ve göreviyle karşı karşıyadır. Ya bu katliamlar ve barbarlık durdurulacak ya da işlenen savaş suçlarına ortak olunacaktır” dedi. 

Yeni katliamların yaşanmaması, sivillerin ölümüne yol açan saldırıların talimatlarını verenlerin savaş suçları mahkemesinde yargılanmaları için derhal girişimlerde bulunulması çağrısı yapan Polat, “İsrail hükümetinin saldırıları durdurulmalı, ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır” diye belirtti. 

Açıklama "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları ile sona erdi. 

MÊRDÎN

Mêrdîn Emek ve Demokrasi Platformu’nun gerçekleştirdiği açıklamada “Filistin’de katliam var. Savaşa karşı barışı, katliamlara karşı yaşamı savunuyoruz” yazılı pankart açıldı. 

Açıklamayı yapan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tümbel-Sen) Mêrdîn Şube Eşbaşkanı Gülbin Öner, İsrail’in emperyalist güçlerden aldığı destekle insanlık suçu işlemeye devam ettiğini belirtti.

Savaştan kazananların sadece savaş tüccarları olduğunu vurgulayan Öner, “Halkın sırtından zenginleşenler, ülkeyi savaşla, çatışmalarla, toplumsal kutuplaşmalarla ve baskıyla yöneten rejimlerdir. İnsanlık bu barbarlığı durdurmak sorumluluğu ve göreviyle karşı karşıyadır” dedi.

Açıklama “Bijî Berxwedana Filistin” sloganları ile son buldu.

ŞIRNEX

Şirnex’te de Emek ve Demokrasi Platformu, Cumhuriyet Meydanı'nda açıklama yaptı. Basın açıklamasında “İşgalciler kaybedecek, direnen Filistin ve Ortadoğu halkları kazanacak” pankartı açıldı.

Açıklamaya DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, DEM Parti il ve ilçe Örgütleri de katıldı. 

Açıklamayı yapan Şirnex SES Şube Eşbaşkanı Mihriban Şenbayram, Türkiye’nin Filistin konusunda acil olarak somut adımlar atması gerektiğini ifade ederek, “Filistin halkı dünyadan ve Türkiye’den hamaset ve timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adımlar atılmasın beklemektedir. Bunun için; Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmalıdır.  İsrail işgal ettiği topraklardan geri çekilmelidir. İsrail ile yapılan siyasi, askeri ve ekonomik tüm anlaşmalar iptal edilmelidir. Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için işgalci Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesinin yanındayız. Filistin halkına ekonomik, sosyal her türlü destek sağlanmalıdır. Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir ‘çözüm’ kabul edilmemelidir” ifadelerini kullandı. 

Basın açıklaması yapılan oturma eylemi ile son buldu.

AMED 

Amed'in Peyas (Kayapınar) İlçesinde bulunan Roboskî Parkı’nda Demokratik Bölgler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Amed Emek ve Demokrasi Plartformu öncülüğünde basın açıklaması yapıldı.

Yüz yıllardır Kürtlerin ve Filistinliler görmediği zulmün, çekmedikleri çilenin kalmadığını söyleyen, Yapı Yol Sen Başkanı Murat Demir, “Toplumsallığın ilk tohumunun serpildiği ve yeşerdiği Ortadoğu, coğrafyası içinde barındırdığı dini, kültürel ve inançsal gerçekliklerden ötürü tarihte hep zenginlikleriyle ön plana çıkmıştır" dedi. Filistin ile İsrail sorunun tarihsel bir sorun olduğunu söyleyen Demir, "Nerdeyse 3 bin yıllık bir sorundan bahsediyoruz. Ama ne zamanki İsrail devleti kuruldu, o zaman sorun daha da büyümeye, çatışmaların ve savaşların başlamasına neden oldu"  şeklinde konuştu.

AKP-MHP İSRAİLLE OLAN İLİŞKİLERİNİ KESMEDİ’

AKP’nin iktidar olduğundan beri İsrail ile olan ilişkilerini her yıl git gide ilerleterek devam ettirdiğini söyleyen Demir, “Filistinlilerin yanındayız’ yalanlarını servis ederken savaşın finansmanlarından tutalım da birçok noktada askeri, siyasi ve ticari ilişkileri ilerletmektedirler. Bu süreçte bunu en çok yapan da AKP MHP ortaklığında Cumhur İttifakı oldu. Toplumsal barışın sağlanması ulus devletlerin resmi ağzıyla yapılan protestolar ve de kınamalarla değil halkların ortak mücadele ve dayanışmasıyla gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu temelde tüm halkları Filistin halkının yanında durmaya, halklar arasındaki dayanışmayı büyütmeye ve mazlum halkların sesi olmaya çağırıyoruz. Katliamları kınamak çözüm değil çözüm halkların birlikte yaşama iradesi ortaya koyabilmektir” dedi.

‘KAYBEDENİ MAZLUM HALKLARDIR’

 DEM Parti Amed Milletvekili Adalet Kaya ise AKP ve MHP iktidarını işaret ederek, “Biz artık bu iki yüzlülüğü ve samimiyetsiz tutumun kime hizmet ettiğini biliyoruz. Ortadoğu’da bu coğrafyada süren savaş tek bir odağa, tek bir amaca hizmet ediyor. Sadece savaş baronlarını, silah sermayedarlarını, silah sermayelerini zenginleştirmek için ve biliyoruz ki tek kaybedeni mazlum halklardır” dedi

ÊLIH

Êlih’te Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri Yılmaz Güney parkında açıklama yaptı. “Filistin’de katliam var, katliamı durdurun” pankartının açıldığı açıklamayı platform adına Türkiye Petrol Kimya ve Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Başkanı Veysel Kartal yaptı.

İsrail hükümetinin katliamlarını kınayan Kartal, 7 Ekim 2023'ten bu yana düzenlenen saldırılarda çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 36 bini aşkın sivilin hayatını kaybettiğini aktardı. 

İsrail saldırıları nedeniyle yaşamını yitirenlerin konacağı morgun, yaralıların tedavi göreceği hastanelerin dahi kalmamış olmasını insanlık trajedisi olarak değerlendiren Kartal, bu savaşın kazananının sadece silah tüccarları olduğunu vurguladı. Katliamlarına yol açan bu savaşın sorumluların yargılanmaları için girişimde bulunulması gerektiğine değinen Kartal, “İsrail hükümetinin saldırıları durdurulmalı, ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır” dedi. 

Açıklama oturma eylemiyle son buldu.