Gözaltında kaybettirilenler için mum yakıldı: Bu mücadele başarı ile sonuçlanacak

Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası kapsamında gerçekleştirilen mum yakma etkinliğinde, “Failler yargılanıncaya, kamuoyu karşısına çıkana kadar ve sevdiklerimizin karanfil koyacak mezarı olana kadar mücadelemiz devam edecek” denildi.

GÖZALTINDA KAYIPLARA KARŞI MÜCADELE HAFTASI

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 17- 31 Mayıs Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası kapsamında mum yakma etkinliği gerçekleştirdi.

Çok sayıda hak savunucusunun katılım sağladığı açıklamada, “Gözaltında kaybedenleri unutma” yazılı pankart açıldı. Gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarının taşındığı açıklamada, yere siyah bir örtü serilerek mumlar yakıldı. 

Etkinlikte konuşan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, “Hafta boyunca taleplerimizi dile getirdik. Gözaltında kaybetme, cezasızlığın son bulmasını istedik. Emniyet müdürlüğüne ait Gayrettepe 1’nci şubenin önünde gözaltında kaybetme hafızasının korunmasına dikkat çektik. Hafıza mekanların korunması yönünde sesimizi duyurmayı gayret ettik. 1000 haftadır taleplerimizi dile getirmeye devam ediyoruz. Hakikat ve adalet istiyoruz. Son fail cezalandırılana kadar bu talebimiz devam edecek” dedi.

‘FAİLLERİ BULACAĞIZ’

TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, 1000 haftayı geride bıraktıklarını ve bundan sonraki süreçte de mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini ifade etti. Efe, “Gözaltında kaybedilmek önemli suçtur. Kaybedenlerin yargı önüne çıkartılması ve akıbetlerin açıklanması için inadımız devam edecek. Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Sessiz çığlıkların arkasındaki failleri bulacağız” şeklinde konuştu.

‘BU MÜCADELE BAŞARI İLE SONUÇLANACAK’

Gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren, “29 yıldır gözaltında kaybetme olgusu ile mücadele ediyoruz. Galatasaray’da başka kaybetmeler olmasın diye oturmuştuk. Gözaltında kaybetme olayı yaşanmıyorsa bu, Cumartesi Annelerinin başarısıdır. Biz failleri biliyoruz. Failler yargılanıncaya, kamuoyu karşısına çıkana kadar ve sevdiklerimizin karanfil koyacak mezarı olana kadar mücadelemiz devam edecek. 1000 hafta daha sürecek olsa da bu mücadele başarı ile sonuçlanacak” diye konuştu.

‘ONLARI UNUTMAYACAĞIZ’

Gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun ise, “Mezarımız olsaydı biz oraya giderdik, sokak ortasında mum yakmazdık. Yakınlarımızın kemikleri nerede olursa olsun önlerinde saygıyla eğiliyoruz. Onları unutmayacağız; bu da size dert olsun” diye kaydetti.

’29 YILLIK YASIMIZ BİTSİN’

Mücadele vurgusu yapan Cumartesi Annesi Hanife Yıldız da bin yıl da geçse gözaltında kaybedilenleri arayacaklarının altını çizdi. Hanife Yıldız, “Giden kayıplarımızın arkasından acı içinde acılar yaşıyoruz. Bitsin 29 yıllık yasımız, yüreklerimizdeki acılarımız” ifadelerine yer verdi. 

Etkinlik, konuşmaların ardından sona erdi.