Gözaltındaki ESP ve SGDF’liler açlık grevinde

Gözaltına alınan ESP ve SGDF yönetici ve üyeleri, açlık grevine girdi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Satiye Ok, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Muhammet Altınkaya,  Serhat Eren ve Heja Kayan’ın gözaltına alınmasına ilişkin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Amed il binasında açıklama yaptı. Toplantıya Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve HEDEP yöneticileri ile gözaltına alınan isimlerin aileleri de katıldı.

'ŞEKER VE SU VERMEDİLER'

Görevi gasp edilen Dersim Peri (Akpazar) Belediye Eşbakanı Orhan Çelebi, avukatların gözaltına alınan 8 isimle görüştüğünü ve tamamının açlık grevinde olduğunu aktardı. Çelebi, açlık grevinde olan isimlere yeterince şeker ve su temin edilmediğini belirtti.

HEDEP Amed İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, konuşmasına saldırıları kınayarak başladı.  “Faşizmin uykularını kaçıran kadınlar sistem tarafından hedef haline getirilmiştir” diyen Pınar Tekin, kadın ve gençlere dönük bu saldırılarla toplumun sindirilmeye çalışıldığına dikkat çekti. Pınar Tekin, saldırılara karşı alanlarda mücadeleyi yükselteceklerini söyledi.

 DBP Amed Eşbaşkanı Sultan Yaray ise AKP’nin 23 yıldır aynı politikayı yürüttüğünü belirterek, “Yıllardır büyük saldırılar var. Yüzlerce, yazar, siyasetçi, gazeteci sadece fikirlerinden kaynaklı hapiste. O yüzden bu ülkede barıştan, demokrasiden bahsedilemez. Ama gözaltına alınan arkadaşlarımız gibi bu mazlum halkın üzerindeki faşist saldırılara karşı mücadele edeceğiz. Faşizme karşı direnişimiz sürecek” dedi.

ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü de, rejimin bu saldırılarla mücadeleyi sınırlandırmaya, etkisizleştirmeye çalıştığını belirterek, Kürt halkının eşitlik ve kaydetti, "Direniş sürecek" mesajını verdi.