Onlarca merkezde meşaleli Newroz yürüyüşleri düzenlendi

Avrupa’nın onlarca kentinde meydanlara çıkan binlerce Kürdistanlı, Newroz’u meşaleli yürüyüşlerle kutladı.

STRASBOURG

 

 

Fransa’da Alsace ve Lorraine bölgelerinin birleşmesiyle kurulan Grand-Est bölgesinin başkenti Strasbourg kentinde , Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Zin Kadın Derneği ve Ciwanen Azad öncülüğünde yapılan Newroz kutlamasına 500 kadar Kürt ve Fransız katıldı.

Saat 18’den itibaren Bölge Valiliği’nin bulunduğu Republique Meydanı’nda toplanan kitle, buradan meşaleler yakarak yürüyüşe geçti. Sık sık Newroz şarkılarının çalındığı yürüyüşe Fransız Kürt Dostları Derneği ile birçok Fransız kurum ve siyasi partisinin üyeleri de katıldı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü isteyen pankartlar ile resimlerinin taşındığını yürüyüşte PKK, PYD, YPG-YPJ bayrakları da dikkat çekti.

Kadınların ve gençlerin çoğunlukta olduğu yürüyüş Kléber Meydanı’na kadar sürerken, burada Newroz ateşi yakılarak üzerinden atlandı. Oldukça coşkulu geçen Newroz kutlamasında stran ve marşlar eşliğinde halaylar çekildi.

Yapılan konuşmalarda Newroz’un zulme karşı özgürlüğün zaferinin bayramı olduğu vurgulanırken, direniş ateşinin binlerce yıl aradan sonra da yanmaya devam ettiğinin altı çizildi.

SAINT-AVOLD

Fransa’nın Grand-Est bölgesinin bir diğer kenti olan Saint-Avold’da ise Metz kentinden de katılımlarla coşkulu bir Newroz kutlaması yapıldı.

Polisin güvenlik ve trafik sorunu nedeniyle yürüyüş yapılmaması talebi üzerine Newroz kutlaması doğrudan açık havada yakılan ateş etrafında yapıldı.

Place du Marché adlı alanda bir araya gelen 350 kadar Kürdistanlı, yakılan ateşin üzerinden atlayarak Newroz’u karşıladı. Meşalelerin de yakıldığı kutlamada sık sık ‘Biji Newroz’, ‘Vive Öcalan (Yaşasın Öcalan)’ sloganları atıldı.

Stran ve marşların çalındığı Newroz kutlamasında halaylar çekilerek, direnen tüm devrimciler selamlandı.

Kutlamada DKTM Eşbaşkanı Hüseyin Arslan ile TJK-E Temsilcisi Axin Gulo da son sürece ve Newroz’un önemine yönelik birer konuşma yaptı. Newroz kutlamasında ayrıca Fransa Kürt Toplum Merkezi tarafından hazırlanan bir açıklama da okundu.

BORDEAUX

 

 

Fransa'nın Bordeaux kentinde Newroz büyük bir coşku ile kutlandı. 

Bordeaux belediyesi önünde toplanan kitle, bayraklar ve flamalar ile Newroz ateşin etrafında halaylar çekti. Kitle sık sık "Be Serok jiyan na be" sloganlarını haykırarak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a ve Kürt halk mücadelesinde yer alan gerillaları selamladı.

LYON

Fransa’nın Lyon kentinde de Kürdistanlılar ve dostları Newroz’u kutladı. Place Bellcour'da başlayan meşaleli yürüyüş kentin en işlek caddelerinden geçerek, Mezopotamya Kültür Derneği’nin bulunduğu caddeye kadar sürdü.

Kitle, “Biji Newroz”, “Katil Erdoğan, Hollande işbirlikçi” sloganları eşliğinde Newroz ateşinin yakılacağı alana yürüdü.

Newroz ateşini yakan kitle, halaylarla Newroz’u kutladı.

RENNES

Fransa’nın Rennes kentinde de Newroz meşaleli bir yürüyüş kutlandı.

Zin Kadın Meclisi ile Rennes DTKM öncülüğünde düzenlenen meşaleli yürüyüş saat 19.00’da Place Colombie'de başladı. Sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçen yüzlerce Kürdistanlı Newroz'u anlatan bildiriler dağıttı.

Rennes kent merkezine gelen kitle, saygı duruşunda bulundu. Kutlama, meydanda yakılan Newroz ateşi etrafında "Biji Serok Apo " sloganları ile halaylarla devam etti.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde Newroz kutlandı. Canabiere Meydanı’nda toplanan Kürdistanlılar meşaleli yürüyüş ile Vieux-Port Meydanı’na yürüdü. Bir dakikalık saygı duruşundan sonra kutlama halaylarla devam etti ve kutlama, “Biji Serok Apo” sloganları ile sona erdi.

HANNOVER

 

 

Almanya’nın Hannover kentinde Ciwanên Azad öncülüğünde tecrit kitlesel yürüyüşle protesto edildi ve ardından Newroz kutlaması yapıldı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla kitle Hannover’in merkezi tren istasyonunda bir araya gelerek, protesto yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşte sık sık “PKK”, “Bê Serok Jiyan nabe”, “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı.

Yürüyüş Steintor meydanında Newroz kutlamasına dönüştürüldü. Eylemciler Steintor meydanında ateş atarak etrafından marşlar söylerek, Newroz’u kutladı.

DARMSTADT

Almanya’nın Darmstadt kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları da coşkulu bir şekilde Newroz’u kutladı.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüş kent merkezinde çeşitli döviz, pankart ve meşaleler taşındı.

Yürüyüşten sonra alanda toplanan kitle, bir dakikalık saygı duruşunun ardından Newroz ateşini yakarak, halaylarla kutlamayı bitirdi.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde de Newroz vesilesiyle meşaleli bir yürüyüş düzenlendi. Hamburg DKTM tarafından düzenlenen yürüyüş saat 19.00’da merkez tren istasyonunda başladı. İki yüze yakın Kürdistanlının katıldığı meşaleli yürüyüşte sık sık “Katil Erdoğan", “Terörist Türkiye”, “Bıji berxwadana Amedê”, “Newroz piroz be", “Bıji Serok Apo" sloganları atıldı.

DKTM sözcüsü Abuzer Bilenler kutlamada bir konuşma yaptı. Yürüyüşe katılan Kürdistanlıların Newrozu’nu kutlayan Bilenler Newroz’un bayram olduğu kadar Kürt halkı içinde direnişinde adı olduğunu söyledi. “Bulunduğumuz her yeri Newroz alanına çevirelim diyen Bilenler 2017 Newrozu tüm halkımıza ve Başkan Apo’ya kutlu olsun” diyen Bilenler’in konuşması ardandan kutlama halaylarla sona erdi.

FREIBURG

 

 

Almanya’nın Freiburg kentinde de yüzlerce kişinin katılımı ile Newroz kutlandı. Kartoffelplatz'da bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı ve dostu yaktıkları meşalelerle yürüyüşe geçti. "Biji Serok Apo", "Biji Newroz", "Be Serok jiyan nabe" sloganlarıyla şehir merkezine gelen kitle adına hazırlanan bildiri okunduktan sonra, Stadt Theater önüne doğru yürümeye devam etti.

Stadt Theater önüne gelindiğinde şehit anneleri tarafından Newroz ateşi yakıldı. Ardından özgürlük şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve Çerxa Şoreşe marşı okundu. Son yılların en geniş katılımına sahne olan Newroz kutlaması söylenen şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla geç saatlere kadar devam etti.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentinde de Newroz iki bin kişinin katıldığı bir yürüyüş ile kutlandı. Şengal halkı ve bütün parçalardaki Kürdistanlıların katıldığı meşaleli yürüyüş düzenlendi. ATİK, Partizan, MLPD, MLK-P, Die Linke Solid Stuttgart, Stuttgart Hayır Platformu, Kurdistan Dayanışma İnisiyatifi ve Antifaşist Alman gruplarının pankartlarıyla katıldığı yürüyüş ve miting alanı, protesto sloganları ve “Newroz piroz be” pankartları ile donatıldı.

Sık sık, “Terorist Erdoğan”, “Terörist Türkiye”, “Bütün işgalciler Kürdistan’dan defolun”, “Be Serok jiyan na be”, “Jin Jiyan Azadi”, “PKK” sloganları atıldı.

Yürüyüşten sonra kitle Schlosplatz’da bir miting düzenlendi. Meydandaki yüksek bir binaya YPG bayrağı asıldı ve miting boyunca da asılı kaldı.

Burada Kürtçe, Türkçe ve Almanca dillerinde kurum temsilcilerinin Newroz’a ilişkin konuşmalar yapıldı.

ULM

Almanya’nın Ulm kentinde de Newroz kutlandı. Dört parça Kürdistan’dan kitlenin yanı sıra Antifa-Ulm, HDK-Ulm, MLKP, Partizan, SYKP, Sİ ve kurumların katıldığı kutlama konuşmalarla başladı.

Newroz'un tarihçesi ve direnişi anlatılırken, bugünkü zalim Dehaklara karşı mücadelenin önemine vurgu yapıldı. “Yaşasın Newroz”, “Yaşasın özgürlük” sloganlarıyla kent merkezine doğru yürüyüşe geçen kitle, Almanca, Kürtçe ve Türkçe sloganlarla devam etti.

Polisin Kürt Halk Önderi ve her bölgeye ait Kürt renklerini, amblemlerine karşı aldığı önlem göze çarparken, Kürt halkının değerlerine sahip çıktı. “Öcalan'a özgürlük, “Kürdistan’a barış” sloganıyla yasaklar protesto edildi.

Tertip komitesi adına yapılan konuşmalar ve yakılan Newroz ateşi ile devam eden miting, çekilen halaylarla son buldu.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de Kürt Kültür günleri çerçevesinde kutlanan Newroz programı saat 16.00 da Adenauer Platz’da yürüyüşle başladı.

Wittenberg Platza kadar devam yürüyüş boyunca kitle, “Biji Newroz”, “Biji Serok Apo”, “Biji berxwedana Kurdistan” ve “Bimre xiyaneta li Şengal” sloganları atıldı.

Daha sonra Dersim Cemaati bahçesinde bir araya gelen kitle ateş yakarak Newroz kutlamasına devam etti.

Kürt Kültür Günleri çerçevesinde yapılan Newroz kutlamaları Berlin’de çeşitli etkinliklerle devam edecek.

BIELEFELD

Almanya’nın Bielefeld kentinde yaşayan Kürdistanlılar Newroz’u kutladı.

Onlarca Kürdistanlı ve dostları HBF önünde toplandı. Burada Newroz’a ilişkin bildiri okundu. Kürdistanlılar başta olmak üzere Ortadoğu halklarının Newroz bayramı kutlandı. Daha sonra HBF önünden kitle Kesselbrink’e doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca TC devletinin Bakur, Rojava ve Şengal’deki saldırıları kınandı. Yürüyüşte Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve siyasi tutsaklara özgürlük istendi.

Kesselbrink’te de miting yapıldı ve yakılan ateş etrafında halaylar çekildi. Alman halkı da Kürtlerle beraber Newroz’u kutladı.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de de Şehit Beritan Kadın Meclisi ve Demokratik Toplum Merkezi öncülüğünde Newroz kutlandı. Place Schumann’da meşalelerini yakarak yürüyüşe geçen kitle, davul zurna eşliğinde halay çekti.

Burada bir konuşma yapan Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eş Başkanı Mustafa Pazarcık, 2017 Newrozu’nun Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve zafer yılı olması inancı ile 16 Nisan’da yapılacak referandumda “Hayır”ın kazanması gerektiğini söyledi.

Kutlama, “Be Serok jiyan na be”, “Biji Serok Apo” sloganları ve halaylarla sona erdi.

OSLO

Norveç'in başkenti Oslo'da yaşayan Kürtler ve dostları geleneksel hale gelen meşaleli Newroz yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Oslo Tren İstasyonu önünde toplanan halk buradan ellerinde meşaleler ve bayraklarla şehrin en işlek caddesi olan Karl Johan'dan Norveççe ve Kürtçe sloganlar atarak yürüdü. Norveç Parlamentosu önüne kadar yürüyen halk burada ateş yakıp ateş etrafında halaylar çekti.

Norveçli akademisyen, siyasetçi ve sivil halkın da katıldığı kutlamada Norveç Kızıl Partisi Dışilişkiler Komisyonu üyesi ve Kürdistan’la Dayanışma Grubu üyesi Arnljot Ask da bir konuşma yaptı. Ask yaptığı konuşmada Newroz'un Kürt halkı için ne anlama geldiğini ve bugün halen Kuzey Kürdistan'da engellerle karşılaştığını söyledi. Ask konuşmasının sonunda “Newroz Piroz be” dedi.

Kutlamada ayrıca Oslo Demokratik Toplum Merkezi Eş Başkanı Andam Aso Aziz ve Genç Kürtler Grubu adına Rojin Roj da birer konuşma yaptılar.

Oslo'da 1 Nisan'da Newroz kutlaması yapılacak. Kutlama Ekeberg spor salonunda Ekebergveien 101 adresinde saat 17:00'da başlıyor.

LONDRA

Londra’da Newroz kitlesel katılım ile karşılandı. Newroz coşkusu 7’den 70’e herkesi Londra Finsbury Park’ında bir araya getirdi. Kötü hava koşullarına rağmen, yaklaşık 8 bin kişinin kol kola halaylar çekip şarkılar söylediği Newroz alanı tam bir festival alanına dönüştü.

Alanda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, YPG, YPJ, PKK, Roj Kadın ve Ciwanên Azad UK bayrakları dalgalandı. Programda yer alan sanatçı Rojda, Cihan Çelik, Koma Serxwebun ve Rojeya Stranen Jınen Kurd büyük alkış topladı. Düzenlenen etkinlikte yer alan folklor ekibi de katılımcıları adeta birbirine kenetleyerek tüm alanın halay çekmesini sağladı.

Londra’da Newroz coşkusu önceki günlerde düzenlenen resepsiyon, toplantı ve panellerle başlamıştı. Düzenlenen büyük park şenliği ile Londra’da Newroz coşkuyla karşılandı. Britanya Kürt Halk Meclisi Eş Başkanı Evrim yılmaz, İngiltere İşçi Partili Milletvekili David Lammy, Green Party (Yeşiller) Sözcüsü de birer konuşma yaparak tüm halkın Newrozu’nu kutladı ve mücadeleyi selamladılar.

Festivalde, 2015 yılında Rojava’da yaşamını yitiren İngiliz YPG’li Kostas Erik Scurfield’ın annesi Vasiliki Scurfield’da duygusal bir konuşma yaptı. Scurfield konuşmasında, “Newrozu selamlıyorum, tüm şehitlerin şahsında Newroz coşkusu ile demokrasi ve barış adına Kürtlerin yücelttiği mücadeleye tam destek veriyorum. IŞİD gibi barbar insanların karşısında durabilen tek güç hep Kürtler olmuştur, eğer Kürtler savaşmasaydı bugün Avrupa ve dünyanın durumu çok kötü olurdu” diye konuştu.

Yarın saat 17:00’de de Haringey’de bulunan Kürt toplum merkezinde Newroz kutlaması yapılacak, Ciwanên Azad UK’in organizasyonunda Londra’da Newroz ateşi yanacak.

BASEL

İsviçre'nin Basel kentinde meşaleli bir yürüyüş gerçekleştirildi. Kürt Toplum Merkezi'nin öncülüğünde yapılan yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı. Claramatte parkında toplanan kitle daha sonra yürüyüşe geçti. Meşalelerin yürüyüşte rengarenk bir görüntü oluştu.

Kürt Halk Önder Abdullah Öcalan, PKK, YPG/J bayrak ve posterleri taşındı. Yürüyüş boyunca “Bijî Serok Apo”, “Şehit namirin” ve Almanca “Dayanışma” sloganları atıldı. 

Kanton parlamentosunun önüne gelen kitle özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Daha sonra yakılan Newroz ateşi etrafında halay çekildi. TEV-ÇAND sanatçıların söylediği şarkılarla halaylar çekildi. Zılgıt ve sloganların sık sık atıldığı etkinlik, Newroz mesajlarının okunmasıyla devam etti. Daha sonra davul-zurnayla program sonlandı. 

CENEVRE

Newroz ateşini Cenevre’de de yakan Kürdistanlılar, direnişi büyütme çağrısı yaptı.

Newroz ateşi dünyanın her yerinde yakılmaya devam ediliyor. Cenevre’de yaşayan Kürdistanlılar ve dostları yaptıkları meşaleli yürüyüşün ardından yaktıkları Newroz ateşi etrafında çektikleri halaylarla Newroz’u kutladı.

Cenevre Merkez postanesi önünde bir araya gelen çok sayıda Kürdistanlı ve dostu Newroz’u kutlamak amacıyla buradan Planplais’ye kadar meşaleli bir yürüyüş gerçekleşti. “Biji Newroz” ve “Biji Serok Apo” sloganlarının atıldığı yürüyüşe büyük ilgiye neden oldu.

Yapılan meşaleli yürüyüşün ardından Planplais’de yakılan ateş etrafından halaya duran Kürdistanlılar, coşkulu bir şekilde Newroz’u kutladı.

Newroz etkinliğinde söz alan Cenevre Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Salih Sağlam yaptığı konuşmayla Newroz’un anlam ve önemine değinirken direnişi büyütme çağrısı yaptı.

PKK’nin gün geçtikçe daha da güçlendiğini vurgulayan Sağlam, “Kürt halkı dünyanın her yerinde ayağa kalkarak Kürdistan’da yürüyen mücadeleye destek vermelidir” dedi.

Kürt özgürlük mücadelesine karşı ihanet içerisinde olanları da sert dille eleştiren Sağlam, Kürt halkının ihanetçilere en iyi cevabı vereceğini dile getirdi.

Newroz uzun süre çekilen halayların ardından sona erdi.

AMSTERDAM

Hollanda’nın Amsterdam kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde Newroz kutlandı. Amsterdam'daki Dam Plein’de yapılan kutlamaya yaklaşık 400 kişi katıldı. Saygı duruşu ile başlayan kutlama saygı duruşu ile başladı.

Eylemde yapılan konuşmalarda Newroz’un Kürdistanlılar için bir bayram olmanın ötesinde, bir diriliş, var yeniden var oluş kimliği ile kutlandığı belirtildi.

2017 Newrozu’nun “Zafer Newroz”u olarak hedeflendiği ve başta Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan olmak üzere, bütün Kürdistanlılara adandığı söylendi.