PJAK: Bayramda özgür bir toplumun inşa etme mücadelesini büyütelim

Kurdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) Din ve İnançlar Komitesi, Kurban Bayramı vesilesiyle yayınladığı açıklamada, Müslüman aleminin bayramını kutlayarak, Bayram’ın özgürlük ve demokrasi mücadelesini güçlendirmenin bir aracı olması gerektiğini ifade etti.

PJAK AÇIKLAMA

Kurdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) Din ve İnançlar Komitesi, Kurban Bayramı vesilesiyle bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Müslüman aleminin ve halkımızın Kurban Bayramı’nı kutluyor, tüm halk ve topluluklara özgür ve demokratik bir yaşam için mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” denildi.

Kurdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) Din ve İnançlar Komitesi’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Ortadoğu’nun mazlum halklara karşı savaşın ve soykırımın merkezi haline geldiği bir dönemde İslam dünyası Kurban Bayramı’nı karşılıyor. Hegemonik ve işgalci devletler, mazlum halkları yok etmek amacıyla Gazze’den Kurdistan’a kadar birçok ülkeyi yangın yerine dönüştüren savaşlar başlattı.

Müslümanlar arasında Kurban Bayramı, insan kurban etmenin sona erdiği gün anlamına gelmektedir. Ancak bugün Ortadoğu’nun mazlum halklarının payına düşen aralıksız katliamlar, ülkelerin işgali, değişen demografi ve kültürel soykırımlar ve şiddet olmaktadır. Kapitalist sistem zihniyetine sahip ulus devlet sistemi savunmasız insanları yok ediyor. İran’da bu durum tehlikeli boyutlara ulaşmış ve toplum baskıcı sistemin elinde yok edilmek istenmektedir. Türkiye’nin Kurdistan’ın farklı bölgelerine yönelik yaygın saldırıları devam ettiği, İran’ın Kürtlere yönelik baskıcı politikası ve kültürel baskıları devam ettiği, Suriye ve Irak’taki Kürtlerin haklarına saygı gösterilmediği, Gazze’de savunmasız sivillere yönelik katliamlar devam ettiği sürece bayramların anlamı olmamaktadır.

Şüphesiz tarih boyunca Kürtlerin payına savaşlar, katliamlar ve kültürel soykırımlar düşmüştür. Ortadoğu’da iktidarda bulunan rejimlerin katliamlarına, gerillalara karşı kullanılan kimyasal silahlara karşı sessizlik, insani ve toplumsal değerlerden ve görevlerden uzaklaşmadır.  Dolayısıyla Kurban Bayramı’nda Kürtlere yönelik savaşa ve kültürel soykırıma dikkat çekmek gerekir. Bayramlar ve kutlamalar, Kurdistan ve Ortadoğu’da süregelen savaşlara ve soykırımlara karşı barışın, istikrarın, güvenliğin, toplumsal gelişmenin mücadele zemini haline gelen Kurban Bayramı’nın asıl anlamı mazlumların kurban edilmesini engellemektir. Oysa ki bugün insanlar, doğa, ülke kadın ve yaşam kolaylıkla kapitalist sistemin açgözlülüğünün ve hegemonyasının kurbanı oluyor. Dolayısıyla öyle bir aşamada bayram ve kutlamalarda ilk görev, baskıya ve savaşa karşı birliği güçlendirmek olmalıdır.

Kurdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) Din ve İnançlar Komitesi olarak Müslüman toplumunun ve halkımızın Kurban Bayramı’nı kutluyoruz. Tüm halkları özgür ve demokratik bir yaşam için mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz. Böyle bir günde özgür ve demokratik bir yaşamın mimarı olan Önder Apo’yu sahiplenmek halkımıza ve mazlumların özgürlüğüne büyük bir katkı sağlar. Bayramların dayanışma, hayırseverlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin güçlenmesine ve özgür bir toplum inşa etme mücadelesinin yaygınlaşmasına vesile olmasını diliyoruz.”